Odbierz swój egzemplarz

Polonia Christiana nr 87: Rzplita 2.0 – Odrodzenie

Rzeczpospolita Obojga Narodów – czas świetności, który przemienił się w czas upadku i wymazania naszego państwa z mapy Europy. Czy dzisiaj jesteśmy mądrzejsi i bardziej przewidujący niż nasi przodkowie w XVIII wieku? Dlaczego trzeba dziś mówić o konieczności odrodzenia Rzeczpospolitej, a nie o zacementowaniu stanu obecnego, ewidentnie szkodzącego odnowieniu sił państwa podzielonego wewnętrznie i atakowanego z zewnątrz za trwanie przy chrześcijaństwie? Zapraszamy do lektury najnowszego numeru naszego pisma.

W 87. numerze magazynu „Polonia Christiana” wiodącym tematem jest przyszłość naszej Ojczyzny – nie tylko polityczna, ale także przyszłość Polski, mającej być ostoją polskości, z poszanowaniem tradycji, wiary i własnej historii. Czy z chwalebnych kart dziejów Polski oraz z błędów popełnianych z winy własnych obywateli i z powodu działań nieprzyjaciół zewnętrznych będziemy potrafili znaleźć drogi wyjścia z obecnej, niezwykle trudnej sytuacji geopolitycznej? Sytuacji – o czym warto pamiętać – w której nie znaleźliśmy się nagle po 24 lutego br., gdy Rosja zintensyfikowała w Europie działania militarne, trwające na Ukrainie przecież jawnie od 2014 roku (a odnosząc się do losów Naddniestrza czy Gruzji – nawet wcześniej).

Walka z niewiernymi

– Tym co do dzisiaj pociąga tak mocno wszystkich ludzi dobrej woli jest właśnie tradycja tamtej Rzeczpospolitej opartej na heroicznej postawie naszego króla Jana III Sobieskiego, jego husarii i ich walki nie tylko za swój kraj, ale i zagrożony świat chrześcijański – pisze Sławomir Skiba w artykule pt. „Ojczyzno, zbudź się!”.

Czy współcześnie, gdy widoczne jest zagrożenie wobec porządku moralnego, będącego przez wieki siłą naszego państwa, jesteśmy równie gotowi stanąć w obronie świata chrześcijańskiego?

W rosyjskiej agresji i skali okrucieństwa popełnianych na Ukrainie jak w soczewce skupiają się wszelkie oznaki diabelskiego działania, zaprzeczającego osiągnięciom cywilizacji chrześcijańskiej. Dla naszego narodu niezwykle istotne jest to, w jakim kierunku podążą wybory narodu sąsiadującego z nami od wschodu – Ukraińców. Miliony przebywających w Polsce obywateli Ukrainy mają wielką szansę poznania dziedzictwa kulturowego i religijnego, jakiego nasza Ojczyzna jest (jeszcze) depozytariuszem.

Dwa narody obok siebie

W tym kontekście trzeba przeczytać artykuł Romana Motoły pt. „Pomoc dla Ukrainy czy raczej ukrainizacja Polski?”, skłaniający do refleksji nad realnym wpływem kulturowym dorobku polskiego na dorobek ukraiński i odwrotnie.

– Na ulicach największych miast obcy język zdawał się dominować. Tak bardzo, że w końcu nieco starszym rodakom zaczęła nasuwać się analogia ze sztucznie kreowaną przed laty „przyjaźnią polsko – radziecką”. Miary absurdu, w tym przypadku tragicznego, dopełniło wykonanie na Jasnej Górze przez ukraińskie dzieci „Czerwonej kaliny”, czyli hymnu Strzelców Siczowych walczących u progu niepodległości Rzeczpospolitej przeciwko Orlętom Lwowskim. Pieśń przejęły zresztą później oddziały UPA, których „zasług” dla Polski nie trzeba przypominać – komentuje Roman Motoła.

Refleksja nad tym co dobre i płynie z serc Polaków wobec ukraińskiej tragedii XXI wieku nie może być oderwana od kontekstu historycznego, który naznaczony jest niewyjaśnieniem i nieukaraniem zbrodni dokonanych na Polakach przez UPA. Mówiąc o odrodzeniu Rzeczpospolitej nie możemy odcinać się do tego, co tę Rzeczpospolitą tworzyło i od tych, którzy o nią walczyli. Byłoby to bowiem jednocześnie zburzeniem fundamentów tradycji i tożsamości narodowej. Pomoc ludziom zza Buga, cierpiącym przez irracjonalne i amoralne działania Kremla, nie może burzyć tego, co polskie i wyrosłe z obecności Polski w kręgu kultury chrześcijańskiej. Nie może też być – w imię poprawności politycznej – unikane w debacie publicznej i w dialogu polsko – ukraińskim.

Tworzyć podstawy porozumienia

Jak ostrzega Jerzy Wolak, redaktor naczelny „Polonia Christiana”: „Ukrainopolska zaś zostanie z miejsca wciągnięta w realizację polityczno – cywilizacyjnej agendy jej atlantyckiego suzerena, obejmującej między innymi powszechną demoralizację, degenerację rodziny, promocję zboczeń i aborcji, forsowanie klimatycznych idiotyzmów, walkę z Kościołem katolickim. Nawet jeśli wzbudzi to sprzeciw Polaków, może okazać się, że nasi ukraińscy partnerzy nie widzą w tej materii żadnego problemu. I co? Nas jest niespełna czterdzieści milionów, ich nieco ponad czterdzieści – przegłosują nas.”

Musimy zrozumieć, że aby w Europie Środkowo – Wschodniej odrodziła się tytułowa „Rzplita 2.0” konieczne jest zachowanie kultury chrześcijańskiej nie tylko między Bugiem a Odrą, ale także w otoczeniu naszej Ojczyzny. Tymczasem na Starym Kontynencie czasy dla chrześcijan są coraz trudniejsze.

 – Czy chrześcijan w Europie XXI wieku czekają dalsze prześladowania? Nie wybiegając w przyszłość, podobieństw do opisanej powyżej sytuacji starożytnej nie brakuje już dziś. Nie brak też niepewności co do naszych losów – tak samo jak blisko dwa tysiące lat temu. Jedni upadają, inni kombinują, ale wiara potrzebuje przede wszystkim świadectw, których waga zadecyduje o przyszłości Kościoła – prognozuje Piotr Boroń w artykule „Pokuta potrzebna od zaraz”.

Dla ludzi wierzących i widzących spójność między ideami Kościoła Powszechnego a polskością jest jasne, że odrodzenie Rzeczpospolitej, któremu poświęcony jest temat przewodni najnowszego numeru magazynu „Polonia Christiana”, dokonać się może w zgodzie z chrześcijaństwem, a nie wbrew jemu. Zadaniem Polaków jest, aby to przesłanie rozumiano tak samo nad Wisłą, jak i nad Dnieprem, Dunajem, Sekwaną i Renem.

SPIS TREŚCI NUMERU

 

EDYTORIAL

            2          Jerzy Wolak Rzplita czy U-P A?

 

POLSKA

            3          Roman Motoła Pomoc dla Ukrainy czy raczej ukrainizacja Polski?

 

FELIETONY

            7          Valdis Grinsteins Sondażowa kompromitacja

            27        Bogusław Bajor Miłosierdzie oznaką słabości?

            34        Krystian Kratiuk Sól i cukier

            46        x. Roman Kneblewski Perfidne chamstwo!

 

ŚWIAT

            8          Jakub Majewski Afryka made in China

            12        Jakub Zgierski Czy czeka nas kryzys żywnościowy?

            15        Marcin Więckowski Miała być kampania wrześniowa, a wyszedł Afganistan

 

GOSPODARKA

            18        Pakiet (im)mobilności? Rozmowa z Piotrem Mikielem

            21        Jakub Wozinski Inflacja kłopotów

 

KOŚCIÓŁ

            24        Paweł Chmielewski Czekając na nowego Konstantyna

            28        Katarzyna Wozinska Gdy akceptacja udaje miłość bliźniego

            31        Piotr Boroń Pokuta potrzebna od zaraz

 

CYWILIZACJA

            35        Kinga Wenklar Tradycyjna żona. Przykład, świadectwo czy zwykły lans?

            38        Mariola Szymkiewicz Prosta wiara kosmonauty

            40        Andrzej Pilipiuk Przeszłość wraca czkawką…

            42        Jakub Wozinski Moderatorzy pandemicznej debaty

 

ORDO IURIS

            44        Jerzy Kwaśniewski Koniec aborcji w zasięgu ręki

 

TEMAT NUMERU: JAK ODRODZIĆ RZECZPOSPOLITĄ?

            47        Piotr Doerre Rzeczpospolita 2.0. Odrodzenie

            51        Sławomir Skiba Ojczyzno, zbudź się!

            55        Jacek Kowalski Rzecz Wielu Narodów

            58        Marcin Więckowski Nowy początek czy znów zmarnowana szansa?

            61        Jakub Majewski Sami wykujmy wielkość

 

CREDO

            64        o. Jan Strumiłowski OCist Nie chodzi o dialog i porozumienie

 

HISTORIA

            66        Andrzej Solak Straty uboczne

 

NASZE DZIEDZICTWO

            70        Jan Gać Dwie Akwileje

            74        Jacek Kowalski Czy Sarmaci podbili polskich chłopów?

 

ŚWIAT Z INNEJ STRONY

            78        Jakub Majewski Elegia dla metropolii

 

KU BOGU W WIEKU NIEWIARY

            82        Grzegorz Górny Od Śródziemia do Nowego Jeruzalem

 

PRAWDA, DOBRO, PIĘKNO

            84        Jacek Ożóg Święta dla całego świata

            86        Jakub Skoczylas Rewolucyjny brak umiaru

            88        Leonard Przybysz Żuraw i wróbel

            90        Michał Patryarcha Spotkanie z Wielką Muzyką

 

DOBRE CZYTANIE

            92        Piotr Podlecki Czerwone srebrniki Judasza

 

WOKÓŁ KUCHNI

            94        Dorota Matacz-Bajor Pan i pani kompot

 

KRZYŻOWIEC XX WIEKU

            96        Plinio Corrêa de Oliveira Wartość własności prywatnej

 

Poprzedni post
Następny post