Ks. prał. Roman Kneblewski: Socjalizm i perfidne chamstwo

ks. roman kneblewski

Skąd bierze się określenie czyichś postaw lub zachowań mianem chamskich? Z Biblii. Przypomnijmy pokrótce pewien epizod z życia Noego (tego od arki) i jego synów: Sema, Chama i Jafeta. Przykład ten pozwoli nam lepiej zrozumieć naturę samego chamstwa, a jej śladem dojść do pojęcia perfidnego chamstwa – tak pospolitego w czasach współczesnego rozpasania socjalizmu. 

Przypomnijmy pokrótce pewien epizod z życia Noego (tego od arki) i jego synów: Sema, Chama i Jafeta. Pewnego razu Noe, uzyskawszy z zasadzonej uprzednio winorośli sfermentowany sok, czyli wino, a nie znając jego działania, wypił go duszkiem – jak się możemy domyślić – w upalne południe na pustyni, co go natychmiast tak rozgrzało i zmorzyło, że rozebrawszy się do naga, legł pod namiotem i zasnął.

W tym stanie ujrzał ojca Cham, który pobiegłszy do braci, jął się zeń wyśmiewać. Sem i Jafet zaś wzięli ojcowski płaszcz, po czym w milczeniu weszli tyłem pod namiot, aby nie obrazić ojca ujrzeniem jego nagości i delikatnie go okryli. Tak oto Sem i Jafet wykazali się szlachectwem ducha, ponieważ potrafili ojca uszanować, natomiast Cham okazał się tym, kogo odtąd określa się mianem pochodzącym od jego imienia – czyli chamem.

Istotę chamstwa stanowi brak woli lub nieumiejętność poszanowania wieku, rangi, dóbr kulturalno-duchowych, dziedzictwa, pamięci dziejów, dokonań minionych pokoleń i tak dalej.

Nie zapominajmy przy tym, iż szczególnie cenną wartość stanowi wolność, którą Pan Bóg – oprócz aniołów – darzy tylko nas, ludzi. Nadzwyczajnym zaś umiłowaniem wolności cieszy się od wieków nasz – z ducha i niepowtarzalnej kultury – szlachecki naród.

Toteż w istotę polskości wpisuje się nienawiść i pogarda wobec wszelkiej maści socjalizmu, rozumianego jako system (nie ludzie!), w którym państwo chce o wszystkim decydować, wydawać pozwolenia, nakazy i zakazy, okradać obywateli, a częścią zrabowanego mienia dzielić kogo zechce, najchętniej jeszcze każąc im nosić piętno hańby stygmatyzujące niewolników (jak te żałosne szmaty na twarzach).

Tak rozumiany socjalizm stanowi emanację i ucieleśnienie rasowego chamstwa. Oznacza on bowiem brak szacunku i pogardę dla naszej wolności. Toteż jeżeli jakaś władza tak postępuje – nawet podszywając się pod prawicę – to jest ona w swej istocie socjalistyczna, czyli chamska. Jeżeli zaś, koszmarnie nas zniewalając, twierdzi obłudnie, że czyni tak dla naszego dobra, to mamy do czynienia z perfidnym chamstwem!

 

ks. prał. Roman Kneblewski

Artykuł został opublikowany w 87. numerze magazynu „Polonia Christiana”.

Udostępnij ten artykuł

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on print
Share on email

Każde otrzymane wsparcie przekazujemy na cele statutowe oraz realizację projektów naszego Stowarzyszenia. Zaufały nam dziesiątki tysięcy Polaków. Dołącz do nich!

bezpieczne płatności internetowe TPay (dowiedz się więcej)