Odbierz swój egzemplarz

Już w czwartek 5 października w Warszawie: niezależna konferencja o „strefach czystego transportu”

Władze największych polskich miast, poczynając od Warszawy i Krakowa, uparcie dążą do wdrożenia szkodliwych przepisów o tzw. strefach czystego transportu. Wraz z permanentnym utrudnianiem kierowcom parkowania i zwężaniem ulic, działania te budzą coraz większe wątpliwości po stronie ekspertów i zwykłych mieszkańców. Konferencja, na którą zapraszamy Państwa do Warszawy w czwartek 5 października 2023 r., będzie poświęcona odkryciu i omówieniu wszystkich mitów, zagrożeń i manipulacji, jakie przy okazji forsowania tych zmian pojawiają się w przestrzeni publicznej.

Warszawa, Kraków i inni: będziecie mieć kłopoty, już macie kłopoty!

Opinia publiczna wciąż w niewielkim stopniu zdaje sobie sprawę ze skali zagrożeń, jakie wynikają z wprowadzania tzw. stref czystego transportu w polskich miastach. Strefy te wprowadza się w sposób radykalny i nieprzemyślany, czego najlepszym przykładem jest Kraków. W mieście tym, które jako pierwsze przegłosowało już zapisy o „strefie” (obecnie są one zaskarżone do sądu administracyjnego, ale miasto twierdzi, że zamierza je wdrożyć), ma ona objąć swoim zasięgiem obszar całego miasta. Trudno nie zauważyć, że w pierwszej kolejności uderzy to w osoby najuboższe oraz w małych i średnich przedsiębiorców, których nie będzie stać na wymianę auta na nowsze.

O zagrożeniach tych wielokrotnie już pisaliśmy w naszym serwisie

W Warszawie z kolei, choć od lipca 2024 r. planuje się pozostawić kierowcom do normalnego korzystania niewielkie obszary poza szerokim centrum miasta, strefa ma sukcesywnie „wycinać” kolejne kategorie aut, by w 2030 r. zakazać jazdy już 12-letnim pojazdom z silnikiem diesla. Nieco łagodniejsze przepisy projektuje się dla aut z silnikiem benzynowym, ale całościowy obraz szkodliwej pseudo reformy, mającej rzekomo poprawić jakość powietrza w mieście, jest zatrważający – zagrożonych będzie kilkadziesiąt procent samochodów, poruszających się po ulicach stolicy.

 

„Strefy czystego transportu” głównym tematem naszej konferencji w Warszawie

Tematyce tych zagrożeń, jak również mitów i manipulacji, którymi politycy i urzędnicy samorządowi próbują w swoich przekazach propagandowych nakłonić mieszkańców do poparcia SCT, poświęcona będzie warszawska konferencja „Strefy Czystego Transportu: mity, manipulacje, zagrożenia”. Co istotne, na konferencję może przyjść każdy, będzie ona także rejestrowana i następnie udostępniona w internecie.

Wydarzenie podzielono zasadniczo na dwa panele dyskusyjne. W pierwszym, poświęconym technologicznym, prawnym i komunikacyjnym aspektom tzw. stref czystego transportu i działań im towarzyszących, głos zabierze trzech ekspertów:

  • dr inż. Marcin Cegielski
  • dr Łukasz Bernaciński
  • inż. arch. Józef Jerzy Czerny

Z kolei drugi panel ma naświetlić tło i genezę ideową zmian infrastrukturalnych, jakie pod hasłami „walki ze zmianami klimatu” oraz realizacji zasad „zrównoważonego rozwoju” wprowadza się w polskich miastach. Czy „zrównoważony transport” i tzw. strefy czystego transportu to zaledwie wierzchołek góry lodowej problemów z normalnym funkcjonowaniem, jakie mieszkańcom polskich miast chcą zafundować władze? Na to pytanie oraz na pytanie o ideologiczne motywacje autorów zmian odpowiedzi będą szukać:

  • Łukasz Warzecha
  • Arkadiusz Stelmach
  • Piotr Relich

Konferencję poprowadzi red. Marcin Austyn. W jej trakcie przewidziano także krótkie głosy dla przedstawiciela Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców (swoją obecność zapowiedział Szef Gabinet Rzecznika Artur Szczepek) oraz dla przedstawiciela organizatorów – prezesa Stowarzyszenia „Polonia Christiana” Sławomira Skiby.

Jako Stowarzyszenie „Polonia Christiana”, które czynnie wspiera niezależne od władzy ruchy społeczne, takie jak obywatelski ruch „Nie oddamy miasta”, czy też utworzony przez mieszkańców komitet „Kraków dla kierowców”, uważamy, że w dyskusji o „strefach” – poza dość monotonnym i ubogim merytorycznie głosem propagandowym urzędników – brakuje głosu niezależnego, pochodzącego od mieszkańców oraz od ekspertów, którzy mają wiedzę nt. nowoczesnych rozwiązań architektonicznych, konstrukcji silnikowych, czy też ram prawnych, w których powinno się projektować i uchwalać przepisy dotykające tak szerokiego spektrum obywateli. Stąd inicjatywa zorganizowania tej w pełni niezależnej i oddolnej konferencji, dzięki której mieszkańcy i przedsiębiorcy otrzymają przekaz niezbędny do wyrobienia sobie własnego zdania nt. całości rewolucyjnych rozwiązań, jakie w dziedzinie transportu próbuje się wprowadzać w Polsce.

Wydarzenie, któremu nadano tytuł „Strefy Czystego Transportu: mity, manipulacje, zagrożenia” odbędzie się w czwartek 5 października 2023 r. w dużej sali konferencyjnej Centrum Prasowego Foksal, przy ul. Foksal 3/5 w Warszawie. Początek zaplanowano na godz. 18:00. Serdecznie zapraszamy – wstęp wolny!

 

poloniachristiana.org

Poprzedni post
Następny post