Odbierz swój egzemplarz

“Polska – Ukraina. Jakie sąsiedztwo?” Mocny temat najbliższych spotkań klubu “PCh” w Olsztynie i Elblągu.

Czy i jaką przyszłość mają relacje polsko-ukraińskie? Co z milionami Ukraińców w Polsce? Czy są szanse na zawieszenie broni za naszą wschodnią granicą i jak rzutuje to na bezpieczeństwo Polski? Tak jest wiele pytań, na które często brakuje nam odpowiedzi – stąd właśnie potrzeba kontynuacji zapoczątkowanego w Krakowie cyklu spotkań „Polska – Ukraina. Jakie sąsiedztwo?”. Kolejne spotkania organizujemy dla Państwa w Olsztynie i Elblągu.

W naszych Klubach „Polonia Christiana” nie uchylamy się od rozmowy na tematy trudne. Skoro nie unikamy ich w naszych rodzinach, miejscach pracy, czy też między sąsiadami, warto poruszyć je także w formule otwartej. Kwestia kontynuacji i skali pomocy dla Ukrainy, czy też relacji pomiędzy naszymi narodami, ale także i ocena moralnej kondycji obecnego społeczeństwa ukraińskiego, to wszystko sprawy budzące duże emocje. Na łamach 97 numeru „Polonia Christiana” podjęli je redaktorzy naszego pisma.

Czy do oceny naszej sytuacji w Europie i świecie wystarczą nam opowieści wielu doświadczonych przez wojnę uchodźców (nie odbierajmy wszak cierpienia tym, którzy naprawdę go doznali) oraz truizmy o agresywnej i imperialnej Rosji? Te ostatnie stwierdzenia są nam znane od wielu lat. Jeszcze w 2020 r., podczas słynnej konferencji w Warszawie, przestrzegaliśmy przed mentalnością i ekspansywnością rosyjskich elit.

Teraz wracamy do szerokiego spojrzenia na sprawy polskie, w odniesieniu do naszego wschodniego sąsiada, jakim jest Ukraina. Stąd pewien cykl, związany bezpośrednio z „okładkowym” numerem pisma „Polonia Christiana”, który zapoczątkowaliśmy ciekawą debatą w Krakowie. Dziś mamy dla Państwa zaproszenia na kolejne spotkania: w Olsztynie i Elblągu. Gościem specjalnym i zarazem naszym prelegentem podczas tych spotkań będzie jeden z autorów wspomnianego tematu numeru „Polonia Christiana” – dr Jakub Majewski.

  • Spotkanie Klubu „Polonia Christiana” w Olsztynie pt. „Polska – Ukraina. Jakie sąsiedztwo?” odbędzie się w środę 24 kwietnia 2024 r. o godz. 18:00. Zapraszamy Państwa do sali nr 131 (1 piętro) w Warmińsko-Mazurskiej Izbie Rzemiosła i Przedsiębiorczości przy ul. Prostej 38.
  • Spotkanie Klubu „Polonia Christiana” w Elblągu (pod tym samym tytułem) z udziałem dra Jakuba Majewskiego odbędzie się w czwartek 25 kwietnia 2024 r. o godz. 18:00. Spotkanie, którego współorganizatorem jest Stowarzyszenie „Elbląscy Patrioci”, odbędzie się w siedzibie tegoż stowarzyszenia, przy ul. Łączności 3. Serdecznie zapraszamy – wstęp wolny!
Poprzedni post
Następny post