Odbierz swój egzemplarz

Feliks Koneczny – myśliciel wyklęty. Zapraszamy!

Dlaczego dla wielu środowisk Feliks Koneczny wciąż jest autorem niemile widzianym lub wręcz znienawidzonym? Jakie opory napotyka – po dekadach komunistycznego zniewolenia i prób cenzurowania – kolejna próba przywrócenia z niepamięci tego wybitnego historiozofa i twórcy nauki o cywilizacji? Odpowiedzi na te pytania poszuka prelegent naszego krakowskiego Klubu „Polonia Christiana” Kajetan Rajski, który spotka się z nami już w czwartek 15 grudnia.

Kajetan Rajski to postać niezwykle aktywna społecznie i twórcza. Jest pisarzem i publicystą katolickim. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, studiował również na warszawskiej Collegium Humanum. Pierwsze książki, dzięki którym zasłynął, były to dwa zbiory wywiadów zatytułowane „Wilczęta. Rozmowy z dziećmi Żołnierzy Wyklętych”. Niedługo później, rozpoczął wydawanie periodyka „Wyklęci”. Jak dotąd, ukazało się 25 numerów tego kwartalnika.

Projekty wydawnicze Kajetana Rajskiego to Fundacja Kwartalnika „Wyklęci” i Księgarnia Miles. I właśnie wspomniana fundacja wzięła na siebie poważne zadanie przywrócenia z niepamięci dzieł polskiego myśliciela i twórcy nauki o cywilizacji Feliksa Konecznego. Dodajmy myśliciela wyjątkowo ostro zwalczanego w lewicowej propagandzie czasów II Rzeczypospolitej oraz zupełnie wykluczonego z obiegu i zakazanego w czasach Polski Ludowej. Zaległości te, tak mocno rzutujące na powszechny brak świadomości na temat życia i twórczości Konecznego oraz na białe plamy w programach nauczania historii, próbuje nadrabiać obecnie inicjatywa wydawnicza naszego prelegenta. Nakładem Fundacji Kwartalnika „Wyklęci” ukazało się już siedem tomów zatytułowanych „Feliks Koneczny – Dzieła zebrane”. Z kolei pod szyldem Miles ukazały się m.in. takie perły dziedzictwa polskiego historiozofa jak „Polskie Logos a Ethos” (w którym po raz pierwszy Koneczny zdefiniował „cywilizację”), czy też krótkie rozprawy „Kościół jako polityczny wychowawca narodu” lub „Tło cywilizacyjne Odsieczy Wiedeńskiej”.

O swojej działalności wydawniczej, szczególnie tej związanej z Feliksem Konecznym, nasz prelegent opowie podczas najbliższego spotkania Klubu „Polonia Christiana” w Krakowie. Serdecznie zapraszamy na prelekcję pt. „Feliks Koneczny – myśliciel wyklęty”, która odbędzie się już w czwartek 15 grudnia 2022 r. o godz. 18:00. Spotykamy się tradycyjnie w Sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” przy ul. św. Wawrzyńca 6 (najbliższe przystanki tramwajowe to Św. Wawrzyńca oraz Plac Wolnica).

Wstęp wolny!

Poprzedni post
Następny post