Odbierz swój egzemplarz

Polska stygmatyczka wiarą zwycięża komunizm. Klub „Polonia Christiana” w Krakowie już 20 kwietnia

Postać i droga życiowa siostry Wandy Broniszewskiej to dowód na realne działanie opieki Bożej nawet w najtrudniejszych chwilach i etapach historycznych naszej Ojczyzny. Zapraszamy na spotkanie Klubu „Polonia Christiana” w Krakowie z siostrą Haliną Skubisz ze Zgromadzenia Sióstr od Aniołów, która poprowadzi prelekcję pt. „Stygmatyczka w łagrze. Siostra Wanda Boniszewska”.

 

Siostra Wanda i nawrócony komunista

 

Nadzwyczajna postawa siostry Wandy Boniszewskiej, nawet w najcięższych chwilach jej życia, była siłą, którą pokonywała zagorzałych funkcjonariuszy ateistycznego systemu sowieckiego. Ich bronią była przemoc, jej bronią była prawda i przywiązanie do wiary.

 

O tym, jaką siłę miała schorowana kobieta, całkowicie – zdawałoby się – zależna od swoich oprawców, można przeczytać w wydawanym przez Stowarzyszenia ks. Piotra Skargi dwumiesięczniku „Przymierze z Maryją” (nr 44 styczeń/luty 2009). Czytamy tam m.in.: Jeden naczelnik był od przestrzegania przepisów więziennych i ten nade mną się znęcał, bił głową o ścianę: prawda, że naruszałam przepisy więzienne; rozmawiałam morsem przez wystukiwanie w ścianę i karmiłam ptactwo, sypiąc przez lufcik okruchy chleba. Nagle w nocy drzwi się otworzyły i wszedł ten „rieżimnik” i zaczął prosić mnie o przebaczenie, że bił moją głową o ścianę i powiedział tak: „Wiecie, teraz przekonałem się, że Bóg jest, bo sumienie nie daje mi spokoju i musiałem się żegnać znakiem krzyża. Moja matka jest wierząca, ja teraz także chcę być wierzącym tak jak i wy: jeżeli was wypuszczą na wolność, to przyjedźcie do mnie, będę się wami opiekował jak rodzoną siostrą, dobrze?” Na to ja: „Bardzo pragnę, abyście odzyskali wiarę i wy, i cała wasza rodzina.” On mówił dalej: „A wiecie, co mówiliście o Stalinie, o Berii i Abakumowie? To już wiadomo, że były to diabły…” Jednak nie dokończył tego, co miał do powiedzenia, bo go ktoś wywołał. Później sanitariuszka powiedziała siostrze Wandzie, że go wyrzucono z partii i pracy, bo podobno powiedział, że ją bezprawnie osądzono i że Bóg naprawdę istnieje. Po śmierci Stalina napisał list do Boniszewskiej i przysłał 100 rubli na cukier. Co ciekawe kilka dni później przyszedł inny naczelnik, by się pożegnać. Pozwolił siostrze napisać list i poprosił o modlitwę za niego oraz za jego rodzinę.

 

Niezwykły życiorys

 

Siostra Wanda Boniszewska to postać niezwykła, ale jeszcze niezbyt znana nawet w kręgach katolików. O jej życiu i świadectwach wiary będzie można więcej dowiedzieć się podczas prelekcji pt. „Stygmatyczka w łagrze. Siostra Wanda Boniszewska”, którą 20 kwietnia o godz. 18.00 wygłosi w sali konferencyjnej hotelu „Miodosytnia” przy ul. św. Wawrzyńca 6 siostra Halina Skubisz z Zgromadzenie Sióstr od Aniołów. Siostra Halina Skubisz jest członkinią komisji historycznej w procesie beatyfikacyjnym siostry Wandy Broniszewskiej, a więc jej wiedza o stygmatyczce, dzięki której nawróciło się na wiarę wielu jej katów, jest szeroka.

 

Kandydatka do wyniesienia na ołtarze (jej proces beatyfikacyjny trwa od listopada 2020 r.) żyła w latach 1907-2003, była zakonnicą z bezhabitowego Zgromadzenia Sióstr od Aniołów, stygmatyczką i mistyczką. Do tego zgromadzenia została przyjęta w 1925 r. w Wilnie, a śluby wieczyste złożyła w 1933 r. Po złożeniu ślubów, od wiosny 1933 r. przebywała w domu zgromadzenia w Pryciunach pod Wilnem.

 

Po II wojnie światowej, gdy Litwa stała się częścią państwa sowieckiego, aresztowano ją w 1950 r., przebywała wówczas w gmachu przy ulicy Ofiarnej w Wilnie. W czasie śledztwa prowadzonego przez komunistycznych aparatczyków przebywała najczęściej w szpitalu więziennym na Łukiszkach. Pierwsze przesłuchanie siostry Wandy miało miejsce w nocy z 11 na 12 kwietnia 1950 roku, podczas przesłuchania komuniści pytali o szczegóły dotyczące życia siostry Wandy, stawiali jej nieprawdziwe zarzuty, bili po twarzy, kopali. Za przynależność do zakonu była aresztowana i torturowana, a później zesłana do obozu pracy na Syberii. Zasądzono jej wyrok 10 lat więzienia. Uwolniono ją w 1956 r. Po wyjściu na wolność trafiła do punktu repatriacyjnego w Bykowie pod Moskwą. W Polsce mieszkała w następujących domach Zgromadzenia Sióstr od Aniołów: w Chylicach, Białymstoku, Lutkówce koło Warszawy i w Częstochowie.

 

Więcej o niezwykłej postaci siostry Wandy Boniszewskiej będzie można dowiedzieć się w czasie spotkania Klubu „Polonia Christiana” w Krakowie. Temat spotkania brzmi „Stygmatyczka w łagrze. Siostra Wanda Boniszewska”. Wydarzenie odbędzie się w czwartek 20 kwietnia 2023 r. o godz. 18:00 w sali konferencyjnej hotelu „Miodosytnia” przy ul. św. Wawrzyńca 6 (poziom -1, wejście obok Recepcji). Najbliższe przystanki komunikacji miejskiej to Plac Wolnica od ul. Krakowskiej oraz Św. Wawrzyńca od ul. Starowiślnej. Wstęp wolny!

 

Klub “Polonia Christiana” w Krakowie

Poprzedni post
Następny post