Odbierz swój egzemplarz

Dajcie rozmawiać! Walczymy o przywrócenie programu Jana Pospieszalskiego

Zmiana w fotelu szefa publicznej telewizji jak dotąd nie pociągnęła za sobą naprawienia szkód wyrządzonych kuriozalną decyzją Jacka Kurskiego z 2021 roku. Wtedy to, pod naporem polityków partii rządzącej, zdjęto z anteny jeden z najbardziej lubianych i cenionych programów publicystycznych “Warto rozmawiać”. W naszej petycji apelujemy o przywrócenie tego programu, jak też i osoby red. Jana Pospieszalskiego, na ekrany Telewizji Polskiej.

Red. Jan Pospieszalski to nie tylko gorliwy katolik i człowiek wielu talentów, ale również odważny dziennikarz, który dla poszukiwania prawdy gotów był zaryzykować własną karierą. Ryzyko to szczególnie podjął na przełomie 2020 i 2021 roku. Masowy atak paniki wywołany przez media i rządowych polityków już wiosną 2020 r. doprowadził do swoistej cenzury w mediach publicznych, w ramach której coraz ostrzej traktowano każdego, kto prezentuje poglądy odmienne od rządowej narracji w sprawie kryzysu “COVID-19”. 

Na tym tle wyróżniał się program publicystyczny, którego twórcą i prowadzącym od początku istnienia jest właśnie red. Jan Pospieszalski. Przypomnijmy, że program “Warto rozmawiać” był już przedmiotem represji w okresie rządów koalicji PO-PSL, kiedy to dyspozycyji wobec rzadu decydenci TVP wymuszali na red. Pospieszalskim zmiany anten i godzin nadawania, a w pewnym momencie także zmianę nazwy programu. Względną normalizację przyniosły lata 2016-2020, niemniej jednak program Jana Pospieszalskiego ponownie trafił na celownik polityków już pod koniec 2020 roku. Wszystko dlatego, że prowadzący “ośmielił się” zadawać przedstawicielom rządu niewygodne pytania dotyczących poczynań władzy, gubiącej się w obłędzie kolejnych rozporządzeń i pisanych na kolanie ustaw w walce z tzw. pandemią koronawirusa. Miał także odwagę zapraszać do dyskusji ekspertów pozostających w opozycji do głównej “kowidowej” narracji, w tym kwestionujących jakość i przymus szczepień na COVID-19. Podkreślmy, zapraszać do pluralistycznej dyskusji, dając widzom możliwość samodzielnej oceny różnych stanowisk.

Wobec takiej postawy red. Pospieszalskiego, swoiste interwencje przeprowadzali niektórzy posłowie PiS, jak np. posłanka Joanna Lichocka, otwarcie domagająca się represji wobec “Warto rozmawiać” i jego autora. Program ten nie przystawał do linii partyjnego przekazu, za co redaktor, a w konsekwencji wszyscy widzowie telewizji publicznej zapłacili utratą tego ostatniego bastionu zdrowego rozsądku w mediach publicznych.

W naszej petycji, którą w pierwotnej wersji, skierowanej do prezesa TVP Jacka Kurskiego, podpisało kilkanaście tysięcy osób, domagamy się przywrócenia na anteny mediów publicznych prgramu red. Pospieszalskiego. Zmiana na fotelu szefa publicznej telewizji nie doprowadziła jednak do ponownej refleksji w kwestii oczekiwań widzów. Dlatego apelujemy do Mateusza Matyszkowicza – nowego Prezesa Telewizji Polskiej – by spełnił społeczne nadzieje na przywrócenie polskim mediom publicznym prawdziwej wartości i misji, którą powinny się one kierować. Niech pierwszym z kroków do przywrócenia tej “normalności” od której telewizja pod zarządem byłego prezesa Jacka Kurskiego odbiegła, będzie obiecane, a później porzucone, przywrócenie programu “Warto rozmawiać” – czytamy w petycji, którą udostępniliśmy na stronie dajcierozmawiac.pl.

Naszą petycję podpisało już kilkadziesiąt tysięcy Polaków. Z każdym dniem przybywa osób zdeterminowanych do odzyskania dla mediów publicznych i polskiej widowni wartościowych programów i niezłomnych postaci polskiego dziennikarstwa, takich jak red. Jan Pospieszalski. Dlatego gorąco zachęcamy do włączenia się w naszą akcję (button do strony z petycją poniżej) i wysłania własnej petycji do prezesa TVP Mateusza Matyszkowicza.

 

Poprzedni post
Następny post