Odbierz swój egzemplarz

Bóg chce ocalenia ludzkości. Spotkanie z Br. Tadeuszem Rucińskim w Opolu. Zapraszamy!

Chrześcijański Klub Dyskusyjny w Opolu organizuje w czwartek 16 lutego br. spotkanie z Bratem Tadeuszem Rucińskim ze Zgromadzenia Braci Szkół Chrześcijańskich. Prelekcja i rozmowa poświęcone będą intrygującemu tematowi: „Poszukując ocalenia. Conversatorium morum. Więź wspólnoty”. Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi jest współorganizatorem tego wydarzenia.

Na temat ocalenia ludzkości w chrześcijaństwie powiedziano i napisano już wiele, zagadnienie to wraca w czasach niepewności lub tragedii, które dotykają narody na całym świecie. Dzisiaj, w obliczu rosnącego zagrożenia rozwojem konfliktów zbrojnych i upadkiem moralności warto zastanowić się, co każdy z nas robi, by zapobiec destrukcji moralnej i panoszącej się śmierci niesionej przez wojny.

– Gdy przez grzech została rozbita jedność rodzaju ludzkiego, Bóg dąży najpierw do ocalenia ludzkości, ratując jej poszczególne części. Przymierze z Noem po potopie wyraża zasadę ekonomii Bożej wobec „narodów”, czyli ludzi zgromadzonych „według swych krajów i swego języka, według szczepów i według narodów” (Rdz 10, 5). Ten zarazem kosmiczny, społeczny i religijny porządek wielości narodów, ma na celu ograniczenie pychy upadłej ludzkości, która – jednomyślna w swej przewrotności – o własnych siłach chciała dojść do swojej jedności, budując wieżę Babel. Jednak z powodu grzechu politeizm oraz bałwochwalstwo narodu i jego przywódcy nieustannie zagrażają pogańską przewrotnością tej tymczasowej ekonomii – czytamy w „Katechizmie Kościoła Katolickiego”.

Kontemplując te słowa warto poznać sposób ujmowania problemu ocalenia przez doświadczonego dydaktyka i autora publikacji, Brata Tadeusza Rucińskiego, który w czwartek 16 lutego poprowadzi prelekcję na temat „Poszukując ocalenia. Conversatorium morum. Więź wspólnoty”.

 

Br. Tadeusz Ruciński FSC jest rekolekcjonistą i autorem poczytnych książek dla dzieci, popularyzujących wiedzę o religii. Jako praktyk edukacji szkolnej i katechezy nabył doświadczenie w zakresie systemu edukacji i jego wpływu na rozwój młodego człowieka. Br. Tadeusz Ruciński FSC należy do Zgromadzenia Braci Szkół Chrześcijańskich. Jest także redaktorem miesięcznika „Anioł Stróż” i gościem mediów związanych ze Stowarzyszeniem Ks. Piotra Skargi (występował w telewizji PCh24TV oraz publikował w wydawanych przez Stowarzyszenie magazynach). Za swoją twórczość („Śpiewnik Anielski”) został nagrodzony wyróżnieniem kapituły Feniksa za rok 2020.

Spotkanie z Br. T. Rucińskim, zaplanowane na czwartek 16 lutego br., poświęcone tematowi „Poszukując ocalenia. Conversatorium morum. Więź wspólnoty”, rozpocznie się o godzinie 18.00 w Centrum Dialogu Obywatelskiego przy ulicy Damrota 1 (róg ul. Krakowskiej) w Opolu. Wstęp wolny.

Organizatorem wydarzenia w Opolu jest Chrześcijański Klub Dyskusyjny, współorganizatorem Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a paronat medialny objęły magazyn „Polonia Christiana” oraz portal PCh24.pl.

Poprzedni post
Następny post