Odbierz swój egzemplarz

Abp Zygmunt Szczęsny Feliński – wielki nieznany święty. Klub “Polonia Christiana” zaprasza do Przeworska

Nasz Klub w Przeworsku zaprasza na ciekawe wydarzenie! Przywracamy pamięć o wielkim biskupie, Polaku i patriocie – abp. Zbigniewie Szczęsnym Felińskim. Warto, przyjść, posłuchać i podyskutować o tej postaci oraz podobnych do niego wzorach świętości i polskości, i to w dodatku w obecności relikwii świętego hierarchy. Prelegentem i gospodarzem spotkania będzie Jacek Kotula. 

Jacek Kotula to postać, której – szczególnie na Podkarpaciu – przedstawiać nie trzeba. Wieloletni działacz społeczny i charytatywny, obrońca życia (współpracownik Fundacji Pro – Prawo Do Życia oraz współtwórca Stowarzyszenia Contra In Vitro), wreszcie podróżnik do miejsc świętych (Liban, Ziemia Święta) i propagator kultu świętego Szarbela.

Prelegent naszego najbliższego spotkania w Przeworsku ma ogromną wiedzę o świętym arcybiskupie – kanonizowanym przez papieża Benedykta XVI – i chętnie podzieli się nią z wszystkimi zainteresowanymi. Pochodzący z wołyńskiego Wojutyna pasterz przyszedł na świat 1 listopada 1822 r. Nie tak dawno więc obchodziliśmy okrągłą rocznicę jego urodzin. Zostawił po sobie ogromny dorobek pisarski, teologiczny, ewangelizacyjny, jak też i wiele odnowionych lub odbudowanych miejsc sakralnych. Nie bał się również konfrontacji z caratem, zabiegając o uwolnienie więzionych kapłanów i prosząc cara, już po wybuchu Powstania Styczniowego, o poważne rozważenie kwestii niepodległości Polski. Przypłacił tę aktywność prześladowaniami i wygnaniem.

Nasz Klub “Polonia Christiana” w Przeworsku, wraz z tamtejszą Miejską Biblioteką Publiczną im. Juliana Przybosia, organizuje spotkanie poświęcone dwusetnej rocznicy urodzin świętego abpa Zygmunta Szczęsnego Felińskiego. Nadaliśmy mu tytuł: “Abp Zygmunt Szczęsny Feliński – wielki nieznany święty”. Na spotkaniu będą obecne relikwie wyniesionego na ołtarze arcybiskupa.

Zapraszamy już w sobotę 10 lutego 2024 r. o godz. 10:00 do Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Piłsudskiego 8 w Przeworsku. Naszym prelegentem będzie Jacek Kotula. Wstęp wolny!

Poprzedni post
Następny post