Odbierz swój egzemplarz

Wyjątkowe spotkania o świętym Andrzeju Boboli. Kluby “Polonia Christiana” zapraszają do Wrocławia i Poznania

To niezwykle gorliwy, wierny Bogu i Polsce, patron naszej Ojczyzny. Mimo wielkiego życiorysu i różnych cudownych wydarzeń rozgrywających się już po jego śmierci, Andrzej Bobola dla wielu Polaków wciąż jest postacią nieodgadnioną. Zmieniamy to za sprawą kampanii pobożnościowych, a także ciekawych spotkań tematycznych. Na dwa takie spotkania zapraszamy już w lutym!

Nieznane fakty o świętym patronie Polski

To, że Andrzej Bobola został świętym i patronem Polski nie z inicjatywy wiernych, ale z woli Bożej, przekazała nam św. Faustyna Kowalska. Tak w Dzienniczku opisuje jedno ze swoich objawień:

W pewnej chwili ujrzałam stolicę Baranka Bożego i przed tronem trzech świętych: Stanisława Kostkę, Andrzeja Bobolę i Kazimierza królewicza, którzy się wstawiali za Polskę (Dz. 689).

Do wizji tej doszło w 1936 roku, czyli dwa lata przed oficjalną kanonizacją Boboli! Podobnie inna polska mistyczka Fulla Horak w swoich wizjach spotykała się ze św. Andrzejem. Pierwszy raz przyszedł do niej 3 maja 1938 roku. Gdy zapytała: „Czy będziesz Patronem Polski?”, odpowiedział: „Już nim jestem, gdyż nadchodzą czasy ciężkie i trudne”. Co ciekawe, nie było wtedy jeszcze żadnych decyzji papieskich o jego patronowaniu.

Wyniesienie tego niezwykłego męczennika sprawy Kościoła i Polski na ołtarze, co nastąpiło w Wielkanoc roku 1938, nie doprowadziło jednak od razu do rozpropagowania jego postaci na masową skalę wśród polskich wiernych. Niewątpliwie, poważnymi przeszkodami ku temu były katastrofy II wojny światowej i następującej po niej władzy sowieckiej nad Polską. Tytuł patrona Polski już od dawna przypisywano Najświętszej Maryi Pannie, a także dwóm biskupom męczennikom: Wojciechowi i Stanisławowi. Kult Andrzeja Boboli mógł wyrosnąć w polskich społeczeństwie dopiero wiele dekad później. Poprzez różne cudowne wydarzenia i znaki święty patron Polski wręcz przypominał o sobie.

Jakże mało wiemy o tej niezwykłej postaci św. Andrzeja Boboli, którego gorliwość w głoszeniu świętej wiary katolickiej godna jest przypominania! To nie tylko autor tekstu Ślubów Lwowskich, które później złożył król Jan Kazimierz, ale też i wielki kaznodzieja i ewangelizator, który przyprowadził na łono Kościoła wielu innowierców i jawnych grzeszników.

Zapraszamy na spotkania we Wrocławiu i w Poznaniu

Jak widać, o świętym Andrzeju Boboli nigdy dosyć rozmów i rozważań. Wiele na ten temat wie poczytna autorka książek katolickich, która będzie gościem i zarazem prelegentem naszych najbliższych spotkań we Wrocławiu i Poznaniu – Dorota Niedźwiecka.

To spod jej pióra wyszła m.in. książka „Święta Rita. Święta od spraw trudnych i beznadziejnych”, która w różnych wydaniach rozeszła się pośród setek tysięcy darczyńców i korespondentów naszego Stowarzyszenia. Natomiast wspólnie z Bolesławem Włodarczykiem i Sergiuszem Leończykiem napisała książkę „Syberyjskie peregrynacje. W poszukiwaniu zaginionej tożsamości”. Jej artykuły, reportaże i wywiady publikowane są w „Przewodniku Katolickim”.

Serdecznie zapraszamy na spotkania Klubów „Polonia Christiana”, które zatytułowaliśmy „Św. Andrzej Bobola ratunkiem dla Polski”, właśnie z udziałem red. Niedźwieckiej. Odbędą się one:

  • 27 lutego 2024 r. (wtorek), przy ul. Staromłyńskiej 2A/U12 we Wrocławiu, o godz. 18:00. Współorganizatorem spotkania jest wrocławski Civitas Christiana.
  • 29 lutego 2024 r. (czwartek) w Domu Technika FSNT NOT – sala nr 118 (I piętro), przy ulicy Wieniawskiego 5/9 w Poznaniu, tutaj również zaczniemy o godz. 18:00.

Na wszystkie spotkania organizowane pod szyldem naszych „Klubów” tradycyjnie wstęp jest wolny. Zapraszamy i prosimy o poinformowanie Państwa znajomych.

Poprzedni post
Następny post