Odbierz swój egzemplarz

Zapraszamy do Jasła i Hyżnego na spotkania o św. Szarbelu w obecności jego relikwii

9 października 1977 roku papież Paweł VI kanonizował ojca Szarbela, zmarłego w Wigilię 1898 roku duchownego maronickiego, mnicha i pustelnika, świętego Kościoła Katolickiego, znanego z licznych uzdrowień. Na spotkaniach prowadzonych w obecności relikwii św. Szarbela, zorganizowanych w Jaśle i w Hyżnem, o życiu świętego opowie działacz katolicki Jacek Kotula.

Bogobojne życie

Związany całe życie z Bliskim Wschodem Jusuf Antun Machluf urodził się 8 maja 1828 roku w północnym Libanie w Bika Kafra, w ubogiej rodzinie chrześcijańskiej. Idąc drogą pobożności i umiłowania Boga, mając 23 lata wstąpił do maronickiego klasztoru św. Marona w miejscowości Annaja. Należący do Kościołów wschodnich Kościół maronicki cały czas pozostaje w pełnej komunii z Rzymem.

Jusuf Antun Machluf przez całe życie i przebywanie w zakonie wyróżniał się wielką skromnością i bogobojnością. Pod koniec XIX wieku Pan Bóg powołał go do siebie – 16 grudnia 1898 roku Jusuf Antun Machluf dostał udaru mózgu. Miało to miejsce podczas odprawiania Mszy świętej. Zmarł w Wigilię Bożego Narodzenia 1898 roku. Został pochowany na klasztornym cmentarzu. Zgodnie z zakonną tradycją Jego niezabalsamowane ciało, ubrane w zakonny habit zostało pochowane na należącym do klasztoru cmentarza bezpośrednio w grobie, bez trumny. Ponad pół wieku później dokonano niezwykłego odkrycia…

Cuda, beatyfikacja, kanonizacja

– W 1950 r. kilku mnichów odwiedziło pustelnię św. Szarbela, gdzie przez lata przebywał, i postanowili zrobić sobie zdjęcie. Ku ich wielkiemu zaskoczeniu na zdjęciu widoczny był także nieżyjący od 52 lat św. Szarbel. Dzięki temu wydarzeniu mamy wizerunek mnicha. Co ciekawe, synod patriarchalny na podstawie wizerunku św. mnicha właśnie z tej fotografii zatwierdził jedyne ikony, których można używać w czasie liturgii – można było przeczytać na portalu PCh24.pl w artykule pt. „10 faktów o św. Szarbelu, których możesz nie znać”. 

Do dzisiaj do grobu św. Szarbela w Annaji w Libanie pielgrzymują wierni, szukający uzdrowień, wsparcia, pomocy i wstawiennictwa jednego z najpopularniejszych na świecie świętych.

5 grudnia 1965 roku, na zakończenie Soboru Watykańskiego II papież Paweł VI ogłosił ojca Szarbela Makhloufa błogosławionym. Dwanaście lat później, 9 października 1977 roku, w Watykanie papież Paweł VI kanonizował ojca Szarbela.

Spotkania na Podkarpaciu w obecności relikwii

W najbliższych dniach mieszkańcy Podkarpacia będą mieli wyjątkową okazję wysłuchać prelekcji o św. Szarbelu, wygłoszonych przez Jacka Kotulę, znanego obrońcę wartości katolickich.

Warto dowiedzieć się więcej o tym wyjątkowym świętym, posłuchać o Jego życiu i uzdrowieniach dokonanych już po odejściu z świata doczesnego. W ramach cyklu spotkań na Podkarpaciu planowana jest także obecność relikwii św. Szarbela. Wstęp na wszystkie spotkania wolny! Prosimy, aby podzielili się Państwo tą informacją z najbliższymi.

Na spotkania zapraszamy wraz z miejscowymi organizatorami do następujących miast:

  • Jasło – spotkanie organizowane przez Klub Polonia Christiana i Podkarpackie Stowarzyszenie WOLNI JASŁO. Prelekcja Jacka Kotuli pt. „Cuda sw. Szarbela” odbędzie się 3 lutego (sobota) 2024 r., o godz. 18.00 w Kościele MB Częstochowskiej , ul. Mickiewicza 39, Jasło;
  • Hyżne – spotkanie organizowane przez Klub Polonia Christiana oraz Gminny Ośrodek Kultury w Hyżnem. Prelekcja Jacka Kotuli pt. „Liban -ojczyzna św. Szarbela” odbędzie się 9 lutego (piątek) 2024 r., o godz. 17.30 w Gminnym Ośrodku Kultury w Hyżnem, Hyżne 182.
Poprzedni post
Następny post