Odbierz swój egzemplarz

“Prowokacja w historii Polski” – warszawski Klub „Polonia Christiana” zaprasza na spotkanie z Janem Wernikiem

Mechanizmy prowokacji wykorzystywane są często do przeprowadzenia radykalnych zmian, mają odwrócić uwagę od faktycznego inicjatora działań, czasem przerzucić odpowiedzialność za niepopularne decyzje na inny podmiot. O roli prowokacji w historii Polski opowie na warszawskim spotkaniu Klubu „Polonia Christiana” Jan Wernik, autor powieści z cyklu „Oblicza prowokacji” oraz zbioru opowiadań pt. „Wsłuchany w Miasto”, ukazującego osobiste spojrzenie na stolicę Polski.

Klub „Polonia Christiana” w Warszawie już w najbliższy czwartek 25 stycznia 2024 r. organizuje spotkanie z Janem Wernikiem poświęcone tematowi „Prowokacja w historii Polski”. Miejsce spotkania to Sala Konferencyjna Domu Literatury w Warszawie, przy ul. Krakowskie Przedmieście 87/89. Początek spotkania zaplanowano na godzinę 18:00.

Warszawski duch

Jan Wernik to warszawiak z urodzenia i zamiłowania. Pisze kierując się dewizą przedwojennego wydawnictwa „Rój”, co oznacza, że jego książki mają „nie nudzić – ucząc, nie kłamać – bawiąc”. Czytelnikom chce zapewnić swoimi książkami oddech od monotonii życia, podobny jaki dają książki Józefa Mackiewicza. W wydawnictwie „von Borowiecky” ukazały się jego powieści z cyklu „Oblicza prowokacji” („Syk węża”, „Głowa na tacy”, „Na powrozie”) oraz zbiór opowiadań „Wsłuchany w Miasto”. Ta ostatnia pozycja jest literacką wizją Warszawy widzianej oczami pisarza, który oddycha atmosferą polskiej stolicy.

– Warszawskie ulice, place, budynki i zaułki mówią do nas, opowiadają dzieje, których były uczestnikami i świadkami. To są opowieści zrozumiałe dla tych, którzy są w Warszawie zakorzenieni albo świadomie starają się zapuścić tu korzenie. Miedzy ich duszami a duchowym środowiskiem miasta rodzi się więź. Te wszystkie miejsca, które mijają w drodze do szkoły czy pracy, które przemierzają biegnąc lub spacerując, które z czasem pokazują swoim dzieciom, a potem wnukom nie są obce, nie są na chwilę, nie są martwe i nieznaczące; oni je oswajają, te miejsca i ich dzieje tworzą duchowość ich małej ojczyzny, która daje poczucie swojskości i bezpieczeństwa. – czytamy na stronie internetowej „Lubimy czytać” w zapowiedzi książki Jana Wernika pt. „Wsłuchany w miasto”.

Prowokacja dawniej i dzisiaj

Bardzo ciekawym sposobem beletrystycznego przedstawienia dziejów naszej Ojczyny jest cykl opowieści pod wspólnym tytułem „Oblicza prowokacji”. Pierwsza książka cyklu – „Syk węża” – przenosi nas literacko w XIX wiek, w czas Powstania Styczniowego.

Akcja książki mówi  o powołaniu nowego Rządu Narodowego, wokół którego intrygę przygotowuje szef tajnej służby carskiej Fiodor Fiodorowicz Trepow. Rosyjski aparatczyk przeprowadza precyzyjnie zaplanowaną prowokację stworzenia fikcyjnego Rządu Narodowego, posługując się zdrajcą wynalezionym w gronie powstańców. Fikcja… ale jakże realna, nie tylko w XIX wieku.

Rozmowy uczą

Jak nie poddać się działaniom prowokacyjnym? Jak odróżnić prowokatora od prawdziwego ideowca? Na te i podobne pytania łatwiej odpowiemy sobie niewątpliwie po wysłuchaniu Jana Wernika i wzięciu udziału w dyskusji. Zachęcamy Państwa do udziału w spotkaniu z Janem Wernikiem i podzielenia się informacją o nim ze znajomymi.

Zapamiętajmy! Klub „Polonia Christiana” w Warszawie już w najbliższy czwartek 25 stycznia 2024 r. organizuje spotkanie z Janem Wernikiem poświęcone tematowi „Prowokacja w historii Polski”. Miejsce spotkania to Sala Konferencyjna Domu Literatury w Warszawie, przy ul. Krakowskie Przedmieście 87/89. Początek spotkania zaplanowano na godzinę 18:00. Serdecznie zapraszamy – wstęp wolny!

Poprzedni post
Następny post