Odbierz swój egzemplarz

W warszawskim Klubie PCh spotkanie z dr. hab. Rafałem Łatką. Mocny temat – zapraszamy!

„Kłamstwa i manipulacje, fałszywe oskarżenia wobec kard. Wojtyły i kard. Sapiehy” – to temat ważny ze względu na nową falę ataków na duchownych, układających się w szerszą kampanię dyskredytującą autorytety narodowe, religijne i moralne. Przykłady powielania nieprawd, bezpodstawnych oskarżeń i manipulowania materiałami o dwóch wielkich Polakach – kardynale Wojtyle i kardynale Sapiesze – omówi już w czwartek 13 kwietnia dr hab. Rafał Łatka.

Doktor habilitowany Rafał Łatka jest wykładowcą akademickim, ekspertem w Instytucie Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego oraz pracownikiem naukowym Biura Badań Historycznych IPN w Warszawie i koordynatorem Centralnego Projektu Badawczego IPN pn. „Władze komunistyczne wobec Kościołów i związków wyznaniowych w Polsce 1944-1989”. Dr hab. Rafał Łatka jest autorem licznych publikacji o tematyce historycznej, w szczególności poświęconej relacjom Kościoła katolickiego z komunistycznymi władzami PRL (zredagował m.in. serię wydawniczą „Kościół Katolicki w dokumentach”).

W dzisiejszych atakach na Kościół w Polsce widoczna jest pewna powtarzalność metod i celów do okresu, który miał odejść w niepamięć – środowiska antyreligijne dążą do legitymizacji swoich założeń programowych próbując „wepchnąć” część wiernych i hierarchów w swoje ramy. Niestety, w pewnym zakresie udaje im się to, a wobec duchownych nie ulegających presji lewicowych rewolucjonistów, stosują metody podobne do tych, które stosowała władza komunistyczna. Ataki z zastosowaniem kłamstw, manipulacji i półprawd pomieszanych z komentarzami wracają do naszej rzeczywistości.

Badający relacje aparatu władzy komunistycznej i Kościoła dr hab. Rafał Łatka tak pisał w swoim opracowaniu pt. „Zmienna amplituda stosunków państwo–Kościół katolicki w PRL w latach 80. XX wieku”: W ostatnim okresie istnienia PRL stosunki z Kościołem były dla komunistycznych władz szczególnie ważne, gdyż przy jego pomocy próbowano poprawić społeczną legitymizację reżimu przez wciągnięcie do inicjatyw projektowanych przez W. Jaruzelskiego i jego doradców. Usilnie promowano w prasie, a nawet w dokumentach Uds.W, ,,współdziałanie” Kościoła i rządu PRL w najważniejszych sprawach społeczno- politycznych (równocześnie nie zamierzano zrezygnować całkowicie z metod nacisku na Kościół używanych w poprzednich latach).

Wobec dzisiejszych ataków na Kościół, w tym na takie jego postaci jak św. Jan Paweł II czy kard. Adam Sapieha, wysłuchanie takiego znawcy stosunków państwa i Kościoła, jakim jest dr hab. Rafał Łatka, będzie dawało podstawę do realnego spojrzenia na działania i intencje atakujących Kościół dzisiaj.

Na spotkanie Klubu „Polonia Christiana” zapraszamy w czwartek 13 kwietnia 2023 r. do Domu Literatury w Warszawie (ul. Krakowskie Przedmieście 87/89), gdzie spotkamy się w sali konferencyjnej zlokalizowanej na poziomie +1. Zaczynamy o godz. 18:00 – wstęp wolny!

 

Klub „Polonia Christiana” w Warszawie

Poprzedni post
Następny post