Odbierz swój egzemplarz

Polska – Ukraina. Jakie sąsiedztwo? Krakowski klub “PCh” zaprasza na debatę!

Pewne tematy po prostu trzeba podjąć, szczególnie gdy chodzi o sprawy najważniejsze. Dlatego zapraszamy Państwa na wyjątkową debatę, połączoną z promocją najnowszego numeru „Polonia Christiana”. W jakiej Polsce chcemy żyć w przyszłości? Jaką Ukrainę będziemy mieć za naszą wschodnią granicą? Na ile poważne będzie zagrożenie rosyjskie i w jakim stopniu jest w stanie przeciwdziałać mu państwo z wyludniającym się narodem i milionami imigrantów?

Klub „Polonia Christiana” nie ucieka od pytań trudnych. Skoro nie unikamy ich w naszych rodzinach, miejscach pracy, czy też między sąsiadami, warto zmierzyć się z nimi w świetle kamer. W pierwszej kolejności te dla wielu niewygodne pytania o relacje z Ukrainą i jej władzami podjęli redaktorzy naszego pisma. Nie bez przyczyny opublikowali marcowo-kwietniowy numer „Polonia Christiana” z taką oto okładką:

Jak pisze dr Jakub Wozinski w jednym z artykułów zamieszczonych w numerze:

„Kierujące się naturalnym odruchem współczucia polskie społeczeństwo chciałoby widzieć w Ukrainie wyłącznie udręczony wojną kraj, lecz, niestety, wszystkie przywary, które od lat charakteryzowały życie publiczne naszych sąsiadów, nie zanikły wraz z pojawieniem się rosyjskich wojsk. W efekcie pomimo huku eksplozji biznes na Ukrainie kręci się w sposób, który pozostawia bardzo wiele do życzenia.”

Gospodarka, geopolityka, społeczeństwo, kultura… Czy jesteśmy w stanie rozmawiać na poważne tematy, pośród coraz bardziej histerycznych nawoływań do zwiększenia wsparcia dla ukraińskiego wojska, jeśli nie wysłania tam własnych żołnierzy? Czy do oceny naszej sytuacji w Europie i świecie wystarczą nam opowieści wielu doświadczonych przez wojnę uchodźców (nie odbierajmy wszak cierpienia tym, którzy naprawdę go doznali) oraz truizmy o agresywnej i imperialnej Rosji? Te ostatnie stwierdzenia są nam znane od wielu lat. Jeszcze w 2020 r., podczas słynnej konferencji w Warszawie, przestrzegaliśmy przed mentalnością i ekspansywnością rosyjskich elit.

Teraz wracamy do szerokiego spojrzenia na sprawy polskie, w odniesieniu do naszego wschodniego sąsiada, jakim jest Ukraina. Stąd zaproszenie na debatę, którą już w marcu organizujemy w Krakowie. Weźmie w niej udział jeden z uczestników wspomnianej konferencji z 2020 r., ale także inne ciekawe postaci. Zgromadzonej publiczności zaprezentujemy również najnowszy numer pisma „Polonia Christiana”, którego główny blok tematyczny został poświęcony właśnie temu zagadnieniu.

Mowa o debacie pt. „Polska – Ukraina. Jakie sąsiedztwo?”. Wezmą w niej udział dr Jakub Majewski i red. Piotr Doerre. Dyskusję moderować będzie red. Jan Bereza. Zapraszamy Państwa do przybycia na debatę już w czwartek 21 marca 2024 r. o godz. 17:30. Miejsce spotkania to sala konferencyjna hotelu Golden Tulip przy ul. Krakowskiej 28 (poziom -1).

Podczas wydarzenia będziemy dystrybuować ten oraz inne numery pisma „Polonia Christiana”. Serdecznie zapraszamy – wstęp wolny!

Poprzedni post
Następny post