Odbierz swój egzemplarz

Drzewo zamiast pomnika ks. Piotra Skargi? Skandaliczna decyzja krakowskich urzędników

Czy w Krakowie dojdzie do kolejnego skandalu z urzędnikami w roli głównej? Równo 20 lat po postawieniu na placu św. Marii Magdaleny pomnika Sługi Bożego i aktualnego kandydata do wyniesienia na ołtarze ks. Piotra Skargi, władze miasta planują zabranie go stamtąd i zastąpienie… pojedynczym drzewem. Wszystko uzasadnianie jest remontem placu i rzekomą “troską o klimat”.

Informację o planach przebudowy pl. Marii Magdaleny podał portal lovekrakow.pl. Prace zaplanowano do wykonania już w przyszłym roku. W taki oto sposób „przy okazji” zaplanowanej rewitalizacji z placu zniknąć ma pomnik ks. Piotra Skargi, który stoi tam już od dwóch dekad. Jego autorem jest prof. Czesław Dźwigaj.

Jeśli decyzja urzędników zostanie potwierdzona, z pewnością dojdzie do skandalu i protestów ze strony mieszkańców. Mowa o popularnym pomniku, przy którym często fotografują się liczni krakowianie oraz turyści. Nie bez znaczenia jest również fakt, iż trwa obecnie proces beatyfikacyjny Piotra Skargi, a więc decyduje się o symbolicznym umniejszeniu czci dla Sługi Bożego i zarazem kandydata na błogosławionego Kościoła Katolickiego

Jak podał portal PCh24.pl, źródła urzędnicze nieformalnie informują, że sam pomnik miałby być przeniesiony w mało dostępne i rzadko uczęszczane miejsce, a konkretnie na niewielką przestrzeń pomiędzy kościołem św. Piotra i Pawła (spoczywają tu doczesne szczątki ks. Skargi) a sąsiadującym z nim Collegium Broscianum UJ. Zmiana wymaga jeszcze porozumienia z rektorem uczelni. W taki sposób plac ma zostać w końcu „uwolniony” od wybitnego jezuity. 

Wątpliwe argumenty za przeniesieniem pomnika Piotra Skargi

– To będzie prosta inwestycja. Chcemy zerwać bruk, posadzić duże drzewo i zasiać trawę. Myślę, że taka zielona oaza będzie szczególnie doceniana przez mieszkańców i turystów w upalne dni – tak plany urzędników opisała portalowi lovekrakow.pl anonimowa osoba z krakowskiego magistratu.

Trudno dać wiarę argumentacji urzędników. Wszak Plac św. Marii Magdaleny jest na tyle pojemny, że spokojnie pomieściłby wokół pomnika sporo zieleni. W ten sposób nienaruszoną pozostałaby kompozycja naturalnie korespondujących ze sobą dwóch elementów układu architektonicznego tego miejsca: pomnika Sługi Bożego ks. Piotra Skargi i Kościoła św. apostołów Piotra i Pawła, w stronę którego zwrócona jest pomnikowa postać Skargi.

 

Źródło: pch24.pl

Poprzedni post
Następny post