W środę 30 czerwca 2021 r. gościem Klubu „Polonia Christiana” w Warszawie był dr hab. prof. KUL Robert T. Ptaszek. Wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego wygłosił bardzo ciekawy wykład o pułapkach laicyzmu. Zachęcamy Państwa do jego obejrzenia na kanale PCh24TV. Przypominamy także, że w spotkaniach Klubów „Polonia Christiana” można uczestniczyć bezpłatnie, a o każdym takim wydarzeniu informujemy z wyprzedzeniem w naszych mediach.
Laicyzm, sekularyzacja – co to jest?
Jako doświadczony badacz, prof. Ptaszek swoją prelekcję rozpoczął od zdefiniowania podstawowych pojęć, takich jak laicyzm, eliminacja Kościoła, sekularyzacja. Epokę laicyzmu określił jako okres negacji grzechu oraz przekonania, że nauka, kultura, edukacja i technologia są w stanie przemienić nasz glob w ziemski raj. Wedle założeń laicyzmu, dopiero jak człowiek uwolni się od „chrześcijańskich przesądów”, postęp pokaże, do jakich materialnych i moralnych osiągnięć może być zdolny. Jako przykład laickiego społeczeństwa prelegent podał obecne społeczeństwo Republiki Francuskiej.
W kontekście procesu sekularyzacji prof. Ptaszek odwołał się m.in. do książki „Secular Age”. Przywołał trzy fazy procesu, pośród których pierwszą jest ograniczenie roli religii w sferze publicznej. Opisał też metody realizacji takich założeń. Drugą fazę scharakteryzował jako stopniową utratę społecznego prestiżu religii i osłabienie życia wewnętrznego. W tym czasie ludzie coraz mniej chętnie przyznają się do swojej religijności.
Z kolei fazą trzecią jest odrzucenie religii – w przypadku Europy konkretnie mowa o chrześcijaństwie – i równocześnie wprowadzenie paradygmatu multikulturowości. To ostatnie sprowadza się do osadzenia w ramach jednej społeczności sprzecznych ze sobą systemów wartości. „Nie może kultura rozwijać się, jeśli jedni twierdzą, że wszystko kończy się z chwilą śmierci, a inni twierdzą, że to po śmierci zaczyna się prawdziwe, trwałe, doskonałe życie” – zwrócił uwagę gość Klubu „Polonia Christiana” w Warszawie.
Więcej informacji o naszych spotkaniach autorskich można odnaleźć na podstronie Kluby Polonia Christiana.
Dlaczego laicyzm jest współcześnie tak bardzo popularny?
O popularności, jaką zyskuje laicyzm, pisało już wielu, ale swoje spojrzenie podczas wykładu wniósł też prof. Ptaszek. Odwołując się m.in. do własnej monografii „Zmierzch Europy”, zwrócił uwagę na wiele elementów, oddziałowujących popularyzująco na ideologię laicyzmu. „Sytuacja zmieniła się m.in. dlatego, że zmieniła się postawa samego Kościoła wokół tego procesu” – zaznaczył prelegent. Na dowód swojej hipotezy przytoczył szereg cytatów ze wspomnianej rozprawy naukowej „Zmierzch Europy”.
Religia daje człowiekowi układ odniesienia. Chrześcijaństwo, dając Biblię, głosi receptę na postępowanie moralne dające szansę na zbawienie. Odrzucenie tego religijnego, pochodzącego od Boga pierwiastka i zarazem ścieżki postępowania ze sfery publicznej, z prawa, z kultury i życia społecznego, powoduje, iż pozostaje wówczas tylko prawo stanowione przez człowieka. I to człowiek musi wziąć na siebie zadanie przekonania bądź zmuszenia drugiego człowieka do respektowania takiego prawa. I najczęściej robi to za pomocą przymusu – zauważył prof. Ptaszek.
Konieczność przyjmowania laicyzmu uzasadnia się także rzekomym efektem obecności chrześcijaństwa w życiu publicznym, jakim mają być krwawe wojny światowe. Problem w tym, że ten argument jest kompletnym nieporozumieniem. Jak bowiem zauważył prelegent Klubu „Polonia Christiana” – cytując przy tym m.in. pisma Prymasa Polski kard. Augusta Hlonda – to, co stało się w XX wieku w Europie nie stało się przez chrześcijański charakter kontynentu, lecz dlatego, że zyskujący na sile laicyzm w okowach różnych doktryn totalitarnych usiłował chrześcijaństwo odrzucić.
Poniżej prezentujemy Państwu nagranie z całości wykładu prof. Roberta T. Ptaszka w ramach Klubu „Polonia Christiana” w Warszawie:
Zachęcamy także do obejrzenia bądź wysłuchania wykładu prof. Grzegorza Kucharczyka. Był on gościem Klubu „Polonia Christiana” w Warszawie w dniu 27 maja 2021 roku: