Odbierz swój egzemplarz

Kluby „Polonia Christiana”

Kluby „Polonia Christiana”

Nie byłoby naszych klubów, gdyby nie rozwój środowiska skupionego wokół Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi. Przy nim właśnie w sposób oddolny i spontaniczny, dzięki aktywności Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia pochodzących z różnych stron Polski, powstały po 2000 roku pierwsze Kluby „Polonia Christiana”.


Dzięki koordynacji i wsparciu tych wysiłków przez działaczy Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi, inicjatywa Klubów „Polonia Christiana” osiągnęła zasięg ogólnopolski. Szybko też wykształcił się zwyczaj, w ramach którego – dla lepszej rozpoznawalności na niwie lokalnej – organizatorzy każdorazowo włączali do nazwy klubu miejscowość, w której organizowano spotkania. W ten sposób swoje inicjatywy podejmuje np. Klub „Polonia Christiana” w Warszawie, Klub „Polonia Christiana” we Wrocławiu itd.


Tylko w 2018 roku zorganizowano ponad 100 spotkań pod szyldem Klub „Polonia Christiana”. Nie brakowało na nich znamienitych prelegentów, a także wyróżniającej frekwencji, niekiedy przekraczającej nawet 200 osób przybyłych na pojedyncze spotkanie.

Czym jest Klub „Polonia Christiana”?

Klub „Polonia Christiana” jest to nazwa dla cyklu spotkań o charakterze publicystycznym, formacyjnym i samokształceniowym, w ramach których tworzy się, integruje i rozwija lokalna społeczność. Profil ideowy takich inicjatyw można ogólnie określić jako konserwatywny i katolicki. Tematyka spotkań najczęściej koresponduje z problematyką poruszaną na łamach pisma, od którego nazwę biorą kluby – „Polonia Christiana”.


W związku z rosnącym zainteresowaniem Klubami „Polonia Christiana” i rozwojem społeczności skupionych wokół nich, w 2019 roku powołano do życia odrębny podmiot – Stowarzyszenie „Polonia Christiana”. Jednym z jego głównych zadań jest koordynacja i rozwój klubów. Stowarzyszenie „Polonia Christiana” ma swoją siedzibę na krakowskim Kazimierzu a jego prezesem jest Sławomir Skiba.

Jak założyć Klub „Polonia Christiana” w swojej miejscowości?

Nasz klub może założyć każdy, kto identyfikuje się z programem społecznym środowiska skupionego wokół Stowarzyszenia „Polonia Christiana”. Gorąco zachęcamy wszystkich wolontariuszy do włączenia się w organizację spotkań w ramach Klubu „Polonia Christiana”. Ze strony naszego stowarzyszenia oferujemy pomoc przy pokryciu kosztów organizacji spotkania oraz przy nawiązaniu kontaktu i ustaleniu warunków udziału w spotkaniu prelegenta. Do tego zapewniamy promocję medialną wydarzenia oraz dotarcie z informacjami o nim do użytkowników portali społecznościowych takich jak Facebook i Twitter.

 

Kliknij tutaj i skontaktuj się z nami.

 

Kluby „Polonia Christiana” można też oprzeć o spotkania o charakterze debat oraz o emisje filmów (z dyskusją po obejrzeniu), do których dostęp ma Stowarzyszenie „Polonia Christiana”. Są to często niezwykle wartościowe produkcje, które zyskują popularność i uznanie krytyków, pomimo niskich budżetów i braku obecności w sieciach dystrybucyjnych największych polskich kin i serwisów VOD.


Aby włączyć się w organizację Klubu „Polonia Christiana” w Państwa miejscowości, prosimy o skorzystanie z poniższego buttonu i wypełnienie prostego formularza kontaktowego.

Goście specjalni Klubów „Polonia Christiana”

Nasi prelegenci to wybitni naukowcy, publicyści, filmowcy, dziennikarze i reporterzy. Na spotkania Klubów „Polonia Christiana” przygotowują autorskie wystąpienia. Biorą także udział w dyskusjach. Jako prelegentów gościliśmy w ostatnich latach m.in.:

prof. Jacek Bartyzel
ks. prof. Paweł Bortkiewicz
prof. Marek Chodakiewicz
prof. Marek Czachorowski
ks. prof. Tadeusz Guz
prof. Roman Konik
prof. Grzegorz Kucharczyk
prof. Andrzej Nowak
ks. prof. Dariusz Oko
prof. Wojciech Polak
prof. Robert Ptaszek
prof. Mieczysław Ryba
prof. Paweł Skrzydlewski
prof. Romuald Szeremietiew
dr Paul Cameron (USA)
dr Aldona Ciborowska
ks. prał. dr Roman Kneblewski
dr Ewa Kurek
dr Jakub Majewski

red. Bogusław Bajor
red. Bogdan Dobosz (Polska, Francja)
red. Witold Gadowski
red. Krystian Kratiuk
red. Paweł Lisicki
red. Stanisław Michalkiewicz
red. Jan Pospieszalski
red. John Henry Westen (USA)
red. Michael Voris (USA)
red. Dariusz Zalewski
Grzegorz Braun
Mariusz Dzierżawski
Jacek Hoga
Krzysztof Karoń
ks. Sławomir Kostrzewa
mec. Jerzy Kwaśniewski
s. Michaela Pawlik
ks. Guy Pages (Francja)
Guido Vignelli (Włochy)

Filmy wyświetlane w ramach Klubów „Polonia Christiana” i konferencji tematycznych

Stałym elementem naszej działalności jest także docieranie z wartościowymi treściami za pomocą produkcji filmowych o charakterze dokumentalnym lub fabularyzowanych dokumentów. Podczas Klubów „Polonia Christiana” wyświetlaliśmy m.in. filmy takie jak:

„Eugenika. W imię postępu” reż. Grzegorz Braun
„Fatima. Orędzie wciąż aktualne” reż. Jarosław Mańka
„Mięsożerca. Wróg numer jeden” reż. Piotr Relich
„Nienawiść” reż. Krystian Kratiuk, Jacek Flig
„Październikowa rewolucja. Co się stało na synodzie?” reż. Krystian Kratiuk
„Rewolucja totalnej wolności” reż. Jarosław Mańka
„Skarga” reż. Jarosław Mańka
„Transformacja. Od Lenina do Putina” – cykl czterech filmów, reż. Grzegorz Braun

Udostępnij ten artykuł

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on print
Share on email