Odbierz swój egzemplarz

O nas

O nas

Stowarzyszenie Polonia Christiana - parę słów o nas

Stowarzyszenie „Polonia Christiana”

Pozostajemy wierni zasadom cywilizacji chrześcijańskiej, które zbudowały niegdyś potęgę Rzeczpospolitej, uczyniły z niej przedmurze chrześcijaństwa i bastion przed atakami barbarzyńców.

W tym kontekście pragniemy widzieć również powołanie naszego kraju, łaskawie przez papieży obdarowanego zaszczytnym tytułem Polonia semper Fidelis. Nie dla jakichś mesjanistycznych mrocznych koncepcji i narodowego egocentryzmu, lecz z uwagi na rzeczywiste zasługi w obronie Świętego Kościoła Katolickiego, tj. Powszechnego i cywilizacji chrześcijańskiej.

Zachowanie ładu moralnego i społecznego

Taki cel przyświecał przecież królowi Janowi III Sobieskiemu i jego husarii, gdy stanęli na czele chrześcijańskich wojsk, by ocalić Wiedeń i całą Europę. Tytuł Polonia semper Fidelis nie jest jednak dany raz na zawsze i nie ochroni nas przed skutkami naszych grzechów. W tym miejscu Europy i świata mamy swoje powołanie, a gwarancją naszego sukcesu jako narodu i państwa jest wierne wypełnianie naszej misji. Wiedział o tym dobrze ks. Piotr Skarga, który gromił polskie grzechy i przestrzegał przed straszliwymi skutkami sprzeniewierzania się świętej wierze katolickiej.

Nic i nikt też z naszych sąsiadów nie ponosi większej winy za nasze klęski, niż my sami. Najwyższy już czas zdać sobie z tego sprawę i w prawdzie spojrzeć na nasze dzieje w kontekście katolickiej wizji dziejów. Oddajmy cześć i hołd należne naszym świętym i bohaterom, którzy byli ludźmi z krwi i kości. Przestańmy karmić się romantycznymi mitami, które wlały w naszą duszę tyle zgorzknienia i goryczy, że karzą nam stale tkwić w kajdanach słabości i klęsk.

Zdajemy sobie sprawę z destrukcyjnego dla Polski i całej naszej cywilizacji procesu dechrystianizacji, który w swej istocie jest antychrześcijańską Rewolucją, tak trafnie opisaną przez wielkiego obrońcę Kościoła prof. Plinia Corrêę de Oliveira.

W obliczu tego przewrotnego wroga nie możemy rezygnować z najważniejszego ideału, jakim jest dla nas restauracja cywilizacji i kultury chrześcijańskiej w Polsce i poza jej granicami. O tej cywilizacji pisał św. Pius X, że jest tym prawdziwsza, tym trwalsza, tym płodniejsza w cenne owoce, im bardziej jest chrześcijańska; przeciwnie zaś jest tym bliższa upadku, na nieszczęście dla społeczeństwa, im bardziej oddala się od chrześcijańskiego ideału. Te słowa dotyczą również naszej Ojczyzny będącej niegdyś częścią cywilizacji chrześcijańskiej. Polska albo będzie katolicka, albo nie będzie jej wcale!

 

Razem wokół fundamentalnych wartości. Współpraca ze Stowarzyszeniem Ks. Piotra Skargi

Przepełnieni żarliwym pragnieniem papieskiego zawołania Omnia instaurare in Christo! pragniemy Polski Chrześcijańskiej – „Polonia Christiana” a w niej porządku­ hierarchicznego, sakralnego i pełnego splendoru cywilizacji łacińskiej w jej najdrobniejszych przejawach od subtelnego piękna drobnych zdobień na filiżance, ornamentów i sztukaterii, przez tradycyjne rodziny i ich domy, po kościoły i pałace.

Pragnienia te uzupełniają się z zawołaniem Przebudźmy sumienia Polaków! – słowami autorstwa Sługi Bożego ks. Piotra Skargi. Misję budzenia uśpionych polskich sumień realizuje założone w 1999 roku Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi. Nasza wspólna walka o to, co najcenniejsze już przynosi widoczne efekty, budząc w nas zapał do kolejnych działań.

Ożywieni tym świętym zapałem wznosimy swój wzrok i gniemy kolana przed tronem naszej Jasnogórskiej Pani, która jest naszą pośredniczką, nadzieją i wspomożeniem. Oby Ta, która miażdży głowę węża, zechciała być naszą Hetmanką w walce o Polskę Chrześcijańską!

Ten manifest zawarliśmy w pierwszym numerze naszego dwumiesięcznika „Polonia Christiana” i jemu pozostajemy wierni. 

Stowarzyszenie „Polonia Christiana” powstało wokół misji czasopisma „Polonia Christiana” i tę misję zamierza kontynuować

Korzystając z doświadczeń bliskiego nam Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi, będziemy organizować prelekcje, pokazy i dyskusje dotyczące problemów nurtujących Polaków. Chcemy zwiększyć kontakt z osobami i organizacjami, które mają podobne cele i nie zamierzają biernie patrzeć na destrukcję społeczeństwa, Kościoła i Narodu.

Widzimy, że przyszłość kraju i wspólnot ludzi wierzących zależy w dużym stopniu od rozwoju edukacji opartej na uniwersalnych wartościach chrześcijańskich oraz rozwoju kultury, która powinna pozostać ostoją patriotyzmu i szacunku dla drugiego człowieka.

Nasz Zarząd

Prezes Polonia Christiana - Sławomir Skiba

Prezes Zarządu

Sławomir Skiba

Wiceprezes Zarządu

Piotr Kucharski

Wiceprezes Polonia Christiana - Piotr Kucharski

Wiceprezes Zarządu

Paweł Momro

Stowarzyszenie „Polonia Christiana” to miejsce dla Ciebie

Czerpiąc z wielowiekowego dziedzictwa religijnego i narodowego, będziemy prowadzić te formy aktywności, które pozwolą nam z dumą przekazać Polskę wierną Panu Bogu i narodowej tradycji kolejnym pokoleniom. 

Liczymy na włączanie się w naszą działalność kolejnych osób i współpracę z organizacjami społecznymi, które podobnie jak my widzą zagrożenia i podobnie jak Stowarzyszenie „Polonia Christiana” chcą tworzyć dzieła ad majorem Dei gloriam, dla zbawienia dusz w naszej Ojczyźnie i poza jej granicami oraz dla dobra i potęgi Rzeczpospolitej.

Udostępnij ten artykuł

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on print
Share on email

Każde otrzymane wsparcie przekazujemy na cele statutowe oraz realizację projektów naszego Stowarzyszenia. Zaufały nam dziesiątki tysięcy Polaków. Dołącz do nich!

bezpieczne płatności internetowe TPay (dowiedz się więcej)

2021 by Stowarzyszenie „Polonia Christiana”