27 listopada 1830 roku, w paryskim klasztorze Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo, nowicjuszce Katarzynie Laboure ukazała się Najświętsza Maryja Panna i poleciła jej wybić i rozpowszechnić objawiony przez Nią Cudowny Medalik. Czym on jest dzisiaj dla nas i dlaczego powinniśmy go nosić? O tym wszystkim opowie redaktor naczelny dwumiesięcznika „Przymierze z Maryją” Bogusław Bajor, w czwartek 23 listopada, w krakowskim klubie „Polonia Christiana”, którego spotkania odbywają się w sali hotelu „Miodosytnia”.
Jak czytamy na wydawanym przez Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi portalu PCh24.pl:
Maryja szybko wyjaśniła swoje intencje: Wszyscy, którzy będą go nosili, dostąpią wielkich łask, szczególnie jeśli będą go nosili na szyi. (…) Kiedy przygotowywano się do wybicia pierwszych medalików, w Paryżu wybuchła straszliwa epidemia cholery. Zaraza zaczęła pustoszyć Francję 26 marca 1832 i trwała aż do połowy tego roku. Już 1 kwietnia zmarło 79 osób, 2 kwietnia – 168; dnia następnego – 216. Liczba ofiar wzrastała w zastraszającym tempie, aby dziewiątego dnia epidemii osiągnąć 861 osób. Według danych oficjalnych zmarło wówczas w sumie 18400 osób, tym niemniej uważa się, że dane te zostały zaniżone, aby uniknąć paniki, która mogłaby wybuchnąć wśród ludności. 30 czerwca zakonnice z klasztoru Córek Miłosierdzia rozpoczęły rozdawanie 1500 medalików wśród osób dotkniętych epidemią. W bardzo krótkim czasie epidemia ustąpiła. (…) Jednym z najgłośniejszych wydarzeń, które szczególną uwagę zwróciło na Cudowny Medalik i poruszyło prawie cały świat połowy XIX wieku, było nawrócenie na katolicyzm pochodzącego z rodziny bankierów żydowskich Alfonsa Ratisbonne’a.
Matka Najświętsza, aby ratować świat i ludzkość w swoich objawieniach wskazuje to, co powinniśmy robić, ocalając za Jej wstawiennictwem nasze dusze. Pan Bóg domaga się od swego Kościoła działania w dwóch sferach: publicznej i osobistej. Matka Boża objawiła w Fatimie ważne przesłanie i zarazem oczekiwanie: aby zapobiec różnym nieszczęściom, Pan Bóg domaga się poświęcenia Rosji Jej Niepokalanemu Sercu. Ale fatimskie objawienia Maryi dotyczyły także prośby o Komunię Świętą wynagradzającą w pierwsze soboty miesiąca.
Nosząc na sercu Cudowny Medalik na pewno nie zapomnimy o modlitwie o zbawienie dusz i uratowanie świata. Mało tego, w ten sposób otwieramy się na liczne łaski, obiecane nam właśnie za pośrednictwem przesłań Najświętszej Maryi Panny, przekazywanych świętym i błogosławionym mistykom, takim jak Katarzyna Laboure.
Dla pogłębienia tej duchowej pracy nad sobą i zarazem wysłuchania ciekawych rozważań, zapraszamy na spotkanie z red. Bogusławem Bajorem, które poświęcone będzie tematowi „Tajemnic Cudownego Medalika” objawionego Katarzynie Laboure 193 lata temu. Redaktor naczelny dwumiesięcznika „Przymierze z Maryją” to zarazem współautor książki (wraz z Piotrem Kucharskim) przybliżającej objawienia i znaczenie Cudownego Medalika, zatytułowanej „Dar Maryi na trudne czasy. Historia najsłynniejszego medalika”.
Zapraszamy do przybycia na to spotkanie w ramach klubu „Polonia Christiana” do krakowskiej Miodosytni (sala konferencyjna zlokalizowana na poziomie -1 hotelu o tej nazwie, przy ul. św. Wawrzyńca 6). Odbędzie się ono już w czwartek 23 listopada 2023 r. o godzinie 18.00. Najbliższe przystanki komunikacji miejskiej to Plac Wolnica od ul. Krakowskiej oraz św. Wawrzyńca od ul. Starowiślnej. Wstęp wolny!