Odbierz swój egzemplarz

Krakowski Klub „Polonia Christiana” zaprasza: o. Piotr Bielenin i postać bł. Anieli Salawy

W naszych Klubach nie tylko bronimy wiary, Kościoła i kulturowych fundamentów naszej cywilizacji, ale również przywołujemy zapomniane wzorce świętości. Taką postacią, o której polscy katolicy wiedzą zdecydowanie zbyt mało, jest „święta z Krakowa”, czyli bł. Aniela Salawa. O Niej właśnie już w czwartek 27 października na żywo opowie nam ojciec Piotr Bielenin OFMConv.

 

Postaci polskich świętych i błogosławionych, takie jak św. Faustyna Kowalska, św. Jan Paweł II, bł. Jerzy Popiełuszko, stały się w Polsce rozpoznawalne. Świadectwa ich świętości poznały miliony Polaków. Jednak czy jako naród korzystamy w pełni z dorobku wielkich ludzi Kościoła? A może wciąż są tacy, których warto wydobyć z cienia?


Przykładem wyjątkowej postaci, która pozostaje na marginesie głównego nurtu duchowości katolickiej i zarazem rzadko trafia do przekazów duszpasterskich jest bł. Aniela Salawa. Choć oficjalnie przysługuje jej tytuł błogosławionej Kościoła Katolickiego, w Małopolsce mówi się o niej jako „święta z Krakowa”. Pochodząca z ubogiego domu w podkrakowskim Sieprawiu, skromna na duchu i wątła fizycznie Aniela została wybrana przez Boga na służebnicę, mającą przekazywać światu przykład życia w świętości pomimo doznanych licznych cierpień, a w późniejszych latach życia nawet przepowiadać niektórym osobom ich dalsze losy.

 

To właśnie Aniela Salawa jest bowiem mistyczką, która miała słyszeć głos Jezusa Chrystusa, a której wstawiennictwo już po śmierci doprowadziło m.in. do cudu uzdrowienia młodego chłopca z Nowego Targu. Proces jej beatyfikacji został dopełniony w trakcie pontyfikatu papieża Jana Pawła II. Mszę beatyfikacyjną w 1991 r. odprawił osobiście ojciec święty, mówiąc na zakończenie Eucharystii:

 

„Polecamy cię błogosławiona Anielo, polecamy tym wszystkim świętym, błogosławionym, tym wielkim duchom, królom – Duchom naszego Narodu, polecamy tę III Rzeczpospolitą, ażeby sprostała. Prosimy cię, tak jak mówiłem na dwusetną rocznicę Konstytucji 3 Maja w katedrze św. Jana w Warszawie: Naucz nas być wolnymi!”

 

Postać „świętej z Krakowa” godna jest nie tylko wspomnienia, ale i szerszego rozpropagowania, także wśród odbiorców spoza Małopolski. Dzieła tego podejmie się – we współpracy z naszym krakowskim Klubem PCh – ojciec Piotr Bielenin OFMConv.

 

Serdecznie zapraszamy na spotkanie Klubu „Polonia Christiana” w Krakowie zatytułowane „Bł. Aniela Salawa – święta z Krakowa” z prelekcją ojca Bielenina. Odbędzie się ono w czwartek 27 października 2022 r. o godz. 18:00. Miejscem spotkania będzie sala konferencyjna (poziom -1, wejście obok recepcji) Hotelu Miodosytnia przy ul. św. Wawrzyńca 6.  Przypominamy, iż na spotkania naszego Klubu wstęp jest wolny.

 

Klub „Polonia Christiana” w Krakowie

Poprzedni post
Następny post