Odbierz swój egzemplarz

Czego Maryja żąda od Polaków? Kluby „Polonia Christiana” zapraszają jeszcze w czerwcu do Szczecina i Stargardu

Kluby „Polonia Christiana” w Szczecinie i w Stargardzie zapraszają na spotkanie z Krystianem Kratiukiem poświęcone tematowi objawień w Gietrzwałdzie. Temat obydwu spotkań to próba odpowiedzi na rolę naszego narodu w osiąganiu celu, jaki postawiła przed Polakami Matka Boża, objawiając się w Gietrzwałdzie w 1877 roku. Prelekcje i dyskusje odbędą się w środę 28 czerwca w Stargardzie i w czwartek 29 czerwca w Szczecinie.

Jedyne w Polsce objawienia maryjne uznane przez Kościół za prawdziwe miały miejsce 146 lat temu w Gietrzwałdzie na Warmii. Spotkania Klubów „Polonia Christiana” w Stargardzie i w Szczecinie poświęcone temu tematowi są więc okazją rocznicowych refleksji nad tym, co przekazała na Matka Boża, dokonując począwszy od 27 czerwca 1877 roku aż 160 objawień w Gietrzwałdzie. Czas, w którym Matka Boża objawiła się na polskiej ziemi, był niezwykle trudny dla naszego narodu, pełen nie tylko ucisku politycznego, ale także niszczenia przez protestantów oznak i miejsc kultu religijnego. Polacy mieszkający w Gietrzwałdzie bronili siebie i swojej religii oddaniem i kultem Matki Bożej.

Wybór tematu obydwu spotkań z red. K. Kratiukiem nie jest więc przypadkowy ani daleki od dzisiejszego kontekstu. Próba odpowiedzi na pytanie zadane w tytule obydwu spotkań – „Czego oczekuje Matka Boża od Polaków? Gietrzwałd na mapie objawień maryjnych” – jest ważne nie tylko w ocenie historycznej, ale także w ocenie dzisiejszej sytuacji naszego narodu i Ojczyzny.

O tym, co zaszło w Gietrzwałdzie w XIX wieku opowiadał m.in. redaktor Grzegorz Kasjaniuk, autor książki pt. „Gietrzwałd. 160 objawień Matki Bożej dla Polski i Polaków – na trudne czasy”.

Orędzie sprowadza się do wskazań bardzo uniwersalnych. Na początku objawień i na ich końcu Maryja powiedziała: „Odmawiajcie Różaniec! Łaski wyproszone przez tę modlitwę będą dla was zbawienne i doprowadzą was do szczęścia wiecznego w niebie”. W swoim orędziu Matka Boża prosi, aby Różaniec stał się naszą codziennością, gdyż stanowi oręż, dzięki któremu możemy poprawić nie tylko własną kondycję duchową, ale również uzdrowić swoje środowisko. Środowisko z kolei może uzdrowić region, region – całą Polskę, Polska – Europę, Europa – cały świat. Matka Boża wezwała do modlitwy i pokuty. Wezwanie to nie było jednak w swej treści tak apokaliptyczne, jak podczas objawień w Fatimie 40 lat później. Dawało bowiem ludziom dosyć dużą dawkę pociechy i nadziei. Muszę tutaj dodać, że w 1876 roku rozpoczęły się rzekome objawienia w niemieckim Marpingen. Nie zostały one zatwierdzone przez Stolicę Apostolską. Trwało więc pewnego rodzaju duchowe zamieszanie, w którym brakowało rozeznania. W tym kontekście objawienia z Gietrzwałdu postrzegamy jako bardzo konkretne. Poprzez swoje dziennikarskie śledztwo doszedłem do wniosku, że Matka Boża wybrała szczególnie nasz naród, żeby posłużyć się nami jako „narzędziem”, które może uzdrowić całą Europę i może rozprzestrzenić wiarę katolicką dalej, na cały świat. Moim zdaniem, tak właśnie się dzieje. Pomimo naszych wewnętrznych problemów, Polska była, jest i będzie narodem maryjnym. Potwierdza to, że wybór Matki Bożej, aby w 1877 roku objawić się właśnie w Gietrzwałdzie, nie był przypadkowy – mówił redaktor Grzegorz Kasjaniuk dla portalu PCh24.pl w rozmowie z red. Tomaszem Kolankiem.

Gość obydwu spotkań Klubów „Polonia Christiana”, redaktor Krystian Kratiuk jest znanym dziennikarzem, publicystą i autorem książek o tematyce religijnej, redaktorem naczelnym wydawanego przez Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi portalu „PCh24.pl” i telewizji internetowej „PCh24TV”.

Rozważenie słów Matki Bożej z 1877 roku i wyciagnięcie z nich wniosków oraz odpowiedzi na współczesne problemy będzie niewątpliwie ważnym doświadczeniem, a spotkanie z redaktorem Kratiukiem wyjątkową okazją do wzmocnienia się intelektualnego i duchowego.

Zapamiętajmy i skorzystajmy z okazji – spotkania Klubów „Polonia Christiana”. W Stargardzie spotkanie z red. Krystianem Kratiukiem odbędzie się w środę 28 czerwca o godz. 18.45 w salce parafialnej parafii pw. Chrystusa Króla Wszechświata przy ul. Nowakowskiego 2. Do Szczecina zapraszamy na czwartek 29 czerwca 2023 r. do „Starego Młyna” przy ul. Szerokiej 19 na godz. 19.15. Wstęp na spotkania Klubów „Polonia Christiana” jest bezpłatny.

Poprzedni post
Następny post