Odbierz swój egzemplarz

Klub „Polonia Christiana” zaprasza do Elbląga na spotkanie z red. Pawłem Chmielewskim

Niedawna decyzja papieża Franciszka, zezwalająca na warunkowe udzielanie przez duchownych błogosławieństw tzw. osobom ze związków jednopłciowych, wywołała nie tylko wiele kontrowersji, tak wśród publicystów, jak i zwykłych wiernych, ale zarazem falę otwartego sprzeciwu. Liczni biskupi lub nawet całe episkopaty odmówiły korzystania z możliwości zawartych w dokumencie „Fiducia supplicans”. Ten problem poruszy gość najbliższego spotkania naszego „Klubu” w Elblągu…

Warto przypomnieć, że dokument oficjalnie wydany przez Dykasterię Nauki Wiary, ale poparty także przez papieża Franciszka, wskazuje, iż doktryna Kościoła Powszechnego o małżeństwie się nie zmienia, a błogosławienie nie oznacza akceptacji związku.

Niemniej jednak, udzielono w nim przyzwolenia na błogosławienie osób o skłonnościach homoseksualnych, które nie kryją się z życiem w grzechu, czyli w związku jednopłciowym. W rozdziale II dokumentu „Fiducia supplicans” kard. Victor Fernández przedstawia innowacyjną interpretację błogosławieństwa, tak, by stwierdzić, że można błogosławić również tę rzeczywistość, która obiektywnie nie odpowiada woli Bożej. Błogosławieństwo miałoby należeć się od teraz „każdemu” i „nikt nie jest z niego wykluczony”, nawet pomimo „grzesznej sytuacji”. Prośba o błogosławieństwo takiego nowego typu miałaby wyrażać ze strony tego, który prosi, radość i wdzięczność wobec Boga.

„Na nakreślonym tu horyzoncie jawi się możliwość błogosławienia par w sytuacjach nieregularnych oraz par tej samej płci” – tymi słowami rozpoczyna się rozdział III. Kardynał zaznacza, że nie można wydawać żadnych oficjalnych rytuałów kościelnych ani wprowadzać takiej formy błogosławieństwa, która imitowałaby sakrament małżeństwa. Błogosławienie par tzw. nieregularnych oraz homoseksualnych ma wyrażać „błogosławieństwo, które schodzi od Boga na ludzi, którzy – rozpoznając, że są w potrzebie i konieczna jest im Jego pomoc – nie chcą legitymizować swojego własnego statusu, ale którzy proszą o to, by wszystko co prawdziwe, dobre i po ludzku wartościowe w ich życiu i związku zostało ubogacone, uleczone i wyniesione przez obecność Ducha Świętego.

Dokument wywołał falę komentarzy i zarazem otwarty sprzeciw dużej części Kościoła. Wywołuje ogromne emocje, a wśród nich zgorszenie, zakłopotanie i chaos. Dość wspomnieć, że otwarcie odrzuciły go Konferencje Episkopatów m.in. Ghany, Nigerii, Zambii, Kenii, Malawi, Togo, Angoli, Kamerunu, Wybrzeża Kości Słoniowej, Beninu, Rwandy, Burundi, Gabonu, Zimbabwe, Konga-Brazzaville, Burkina Faso, Nigru, Wysp Świętego Tomasza i Książęcej, Haiti, Antyli, Węgier czy Ukrainy. Bardzo poważne zastrzeżenia zgłosili też biskupi z Polski (choć i wśród nich nie brakuje niejednoznaczności w podejściu do kwestii samego udzielania błogosławieństw).

Na kanwie tego zamieszania uznaliśmy za zasadne przypomnieć filary nauczania Kościoła i odwołać się do Tradycji katolickiej. W tym duchu organizujemy dla wszystkich Państwa z okolic Elbląga spotkanie Klubu „Polonia Christiana” z udziałem cenionego watykanisty, autora programów na kanale PCh24TV i tekstów publicystycznych, które regularnie ukazują się na portalu PCh24.pl, a także w pismach „Polonia Christiana” i „Do Rzeczy”. Państwa gościem będzie red. Paweł Chmielewski!


Wierność papieżowi to jedno, ale obowiązuje nas także przestrzeganie niezmiennej doktryny Kościoła Katolickiego. A ta jednoznacznie już rozstrzygnęła wspomnianą wyżej kwestię. Zatem, dlaczego nie wolno błogosławić związków LGBT? Czy cokolwiek w tej sprawie – poza chaosem znaczeniowym – daje nam rozróżnianie na osoby i związki? O tym wszystkim będą Państwo mogli usłyszeć już w najbliższy wtorek w Elblągu.


Klub „Polonia Christiana” z udziałem red. Pawła Chmielewskiego, zatytułowany „Dlaczego Kościół nie może błogosławić związków LGBT?” odbędzie się we wtorek 23 stycznia 2024 r. o godz. 18:00. Spotkanie, którego współorganizatorem jest Stowarzyszenie „Ebląscy Patrioci”, odbędzie się w siedzibie tegoż stowarzyszenia, przy ul. Łączności 3. Serdecznie zapraszamy – wstęp wolny!

Poprzedni post
Następny post