Od Białegostoku do Wałbrzycha, od Gdańska do Bielska-Białej – w całej Polsce w najbliższą niedzielę organizowana jest „Procesja Różańcowa za Polskę”, podczas której wierni będą m.in. pokutować i wynagradzać Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i Matce Bożej za grzechy popełniane w polskich rodzinach i w całym społeczeństwie. Wiele z tych procesji odbywać się będzie z błogosławieństwem hierarchów Kościoła. W Krakowie wydarzenie rozpocznie Msza Święta w Bazylice Bożego Ciała.
Łańcuch serc wiernych Kościoła
Organizatorami tego wyjątkowego na skalę ogólnopolską wydarzenia są wspólnota Nieustającego Różańca i inicjatywa Męskiego Różańca. W ideę zorganizowania procesji pokutnych włączyło się wiele innych organizacji i wspólnot skupiających członków Kościoła Powszechnego, takich jak: Krucjata Różańcowa za Ojczyznę, Wojownicy Maryi, Akcja Katolicka, Żołnierze Chrystusa, Straż Narodowa, Mężczyźni św. Józefa, Bractwo Przedmurza, Mężczyźnie św. Jan Pawła II, Koła Żywego Różańca, Zakon Rycerzy św. Jana Pawła II.
Procesja Różańcowa w Warszawie została pobłogosławiona przez ks. kard. Kazimierza Nycza oraz przez ks. bp. Romualda Kamińskiego. Krakowską procesję objął patronatem abp Marek Jędraszewski – Metropolita Krakowski.
W Krakowie Msza Św. i „Procesja Różańcowa za Polskę” rozpocznie się o godzinie 12:15 w Bazylice Bożego Ciała na Kazimierzu (ul. Bożego Ciała 26). Eucharystię będzie odprawiał ks. Krzysztof Czapla z Sanktuarium Narodowego Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem – Krzeptówkach.
Po Mszy Św. uczestnicy procesji przejdą ulicami centrum miasta na Rynek Główny w Krakowie. Modlitwa w sercu podwawelskiego grodu, pamiętającego czasy świetności Rzeczpospolitej, będzie wyjątkowym przeżyciem duchownym, na które serdecznie zaprasza Dariusz Walusiak, krakowski koordynator „Procesji Różańcowej za Polskę”.
Jak mówił w rozmowie z portalem PCh24.pl koordynator Męskiego Różańca w Warszawie i główny koordynator wydarzenia w całej Polsce Artur Wolski: Historia Procesji Różańcowych ma w Świętym Kościele Rzymskokatolickim długą historię. Począwszy od Bitwy pod Lepanto, przez Bitwę pod Chocimiem której 400 – setną rocznicę obchodziliśmy 9 października, przez procesje różańcowe i Eucharystyczne w roku 1920, kiedy Naród Polski i cała Polska były w śmiertelnym niebezpieczeństwie ze strony armii komunistycznej. Dzisiaj zagrożenia są jeszcze większe niż w roku 1920, szczególnie zagrożenia dotyczące naszej duchowości, kultury, wolności, pamięci historycznej, czy integralności małżeństw i rodzin.
Cała Polska w modlitwie – procesja różańcowa już w niedzielę
Dzisiaj, wobec licznych profanacji i ataków na wiarę, duchownych oraz świątynie w Polsce, będących częścią zmasowanej akcji antykatolickiej, która rozlała się po całym świecie, siłą ludzi Kościoła Rzymskiego jest połączenie się w modlitwie przebłagalnej oraz zaniesienie próśb o opiekę nad Świętym Kościołem Rzymskim do naszego Zbawiciela. W niedzielę 17 października, w licznych miejscowościach Ojczyzny, podczas publicznych modlitw będziemy pokutować i wynagradzać Najświętszemu Sercu Pan Jezusa i Niepokalanemu Sercu Matki Bożej za grzechy własne oraz za grzechy popełnione w naszych rodzinach i całym społeczeństwie polskim. Z informacji podawanych przez organizatorów lokalnych procesji wynika, że w najbliższą niedzielę wierni spotkają się na modlitwach różańcowych m.in. w takich miastach, jak: Białystok, Bielsko-Biała, Siedlce, Kielce, Poznań, Zamość, Kraków, Warszawa, Olsztyn, Toruń, Kalisz, Przemyśl, Ożarów Mazowiecki, Gdańsk, Krynica Zdrój, Radom, Wałbrzych, Kępno k. Opola, Biała Podlaska, Świdnica, Bytom, Rawa Mazowiecka, Głogów, Słupsk, Wałbrzych.
O Światło Ducha Świętego w czasie synodu
17 października to także dzień oficjalnego rozpoczęcia synodów w Kościołach partykularnych (inauguracja procesu synodalnego, który potrwa w całym Świętym Kościele Rzymskim odbyła się w Rzymie 9 i 10 października). Dlatego też podczas modlitw w najbliższą niedzielę będziemy prosić o Światło Ducha Świętego szczególnie dla naszych polskich pasterzy, biorących udział w zaplanowanym do października 2023 roku Synodzie Biskupów pn. „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”.
Inicjatorzy i organizatorzy Pokutnej Procesji Różańcowej zwracają się do wspólnot, parafii, grup zawodowych oraz do wszystkich Katolików z prośbą o zjednoczeniu się poprzez:
- Włączenie się do Procesji Różańcowej w dniu 17 października 2021 r.
- Przeprowadzenie procesji we własnej miejscowości lub parafii.
- Zaproszenie wszystkich osób, które nie mogą wziąć udziału osobiście w procesji, do zjednoczenia się 17 października 2021 r. w swojej parafia przed Najświętszym Sakramentem lub przy kapliczce.
- Indywidulane odmówienie całego Różańca Świętego.
Niech ta ogólnopolska modlitwa przebłagalna wynagrodzi Panu Jezusowi i Matce Bożej rany zadane przez ludzi należących do Kościoła Powszechnego i przez Jego wrogów, a nam niech doda sił na trudne czasy.
Poniżej zamieszczamy oficjalny klip promujący wydarzenie: