Odbierz swój egzemplarz

Kluby „Polonia Christiana” w Przeworsku, Łańcucie i Sarzynie zapraszają na spotkania o Św. Rafce

Dlaczego o św. Rafce mówi się jako o „perle wśród libańskich świętych”? Czym zasłynęła i dlaczego do dzisiaj jej kult jest tak popularny i ważny? O tym dowiedzą się Państwo na spotkaniach Klubów „Polonia Christiana” w trzech miejscowościach Podkarpacia – 25 maja w Przeworsku, 2 czerwca w Łańcucie oraz 8 czerwca w Sarzynie. Na tych spotkaniach obecne będą relikwie św. Rafki.

Prelekcje o życiu i dziełach św. Rafki w ramach Klubów „Polonia Christiana” poprowadzi katolicki działacz z Podkarpacia, Jacek Kotula, który już zorganizował wiele spotkań cieszących się dużą popularnością, poświęconych innemu świętemu z Libanu – św. Szarbelowi. W maju i w czerwcu, w obecności relikwii libańskiej świętej, o św. Rafce opowie nam Jacek Kotula.

„Duchu Święty, który uczyniłeś dla nas Świętą Rafkę przykładem niesienia krzyża, a ona powtórzyła za Świętym Pawłem: „Nie znam niczego więcej, jak tylko Jezusa Chrystusa, i to ukrzyżowanego”, aż stała się nową apostołką cierpienia, patronką i przykładem dla cierpiącej ludzkości, uzdolnij nas do noszenia krzyża jak ona, z wiarą, nadzieją i miłością. Daruj mi, Duchu Mądrości, za wstawiennictwem Świętej Rafki, łaskę, o którą proszę w tej nowennie (…), jeśli jest to zgodne z Twoją świętą wolą, a ja będę Cię sławił(a) wraz z Ojcem i Synem na wieki wieków. Amen.” – tymi słowami modlimy się w Litanii do św. Rafki, która stała się dla chrześcijan przykładem wielkiej miłości do Chrystusa.

Urodzona 29 czerwca 1832 roku w miejscowości Himlaya w libańskim regionie Al-Matin św. Rafka już w wieku 7 lat straciła matkę. Nie godząc się z wolą ojca i macochy, którzy chcieli wydać ją za mąż, wybrała zakonną drogę życia i wstąpiła do klasztoru żeńskiego Zgromadzenia Córek Maryi w Bikfajji, należącego do maronickiego zakonu mariamitów (Zakonu Maronickiego Błogosławionej Maryi Dziewicy).

W październiku 1885 zagłębiona w modlitwie prosiła Boga o dar udziału w zbawczej męce Chrystusa i od tej pory cierpiała nadal pokornie modląc się do Pana Boga. W 1899 r. straciła wzrok, później została dotknięta paraliżem. 23 marca 1914 roku odeszła do Domu Pana w klasztorze Jarabta, gdzie też została pochowana na zakonnym cmentarzu.

Beatyfikacji siostry Rafki dokonał Papież Jan Paweł II 17 listopada 1985 r., a 10 czerwca 2001 r. została ona kanonizowana.

O wyjątkowych przeżyciach, jakie doświadczała św. Rafka można przeczytać m.in. na internetowej stronie Maronickiej Fundacji Misyjnej. Przykładem jej wielkiej wiary było opisane tam przeżycie związane z Uroczystością Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.

„Pewnego roku, w poranek uroczystości Bożego Ciała, s. Rafka wyraziła głębokie pragnienie uczestnictwa w Eucharystii, w której często nie mogła brać udziału z powodu swej choroby. Przeorysza postawiła jeden warunek: Rafka musi usiąść, by siostry mogły przenieść ją do kościoła. Zakonnice próbowały posadzić siostrę, ale bezskutecznie… Gdy kapłan rozpoczął liturgię, nagle wszyscy ujrzeli, jak s. Rafka czołga się z trudem, próbując wejść do kościoła. Na jej widok siostry zaczęły płakać poruszone. Rafka zaś była szczęśliwa, mogąc przyjąć Jezusa Eucharystycznego w to szczególne święto.”

Więcej o św. Rafce, jej życiu i wyjątkowych zdarzeniach opowie Państwu w ciągu najbliższych dni Jacek Kotula w następujących miejscowościach:

– Przeworsk – sobota 25 maja o godz. 10.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Przeworsku, ul. Piłsudskiego 8;

– Łańcut – niedziela 2 czerwca o godz. 17.00 w Zespole Placówek Oświatowych – Bursa, ul. Armii Krajowej 51 D;

– Sarzyna koło Leżajska – sobota 8 czerwca o godz. 19.00 w Domu Parafialnym przy kościele św. Sebastiana.

Wstęp na spotkania Klubu „Polonia Christiana” wolny! Zachęcany do podzielenia się informacjami o tych spotkaniach z rodziną i znajomymi. Na spotkaniach obecne będą relikwie św. Rafki.

Poprzedni post
Następny post