Wobec coraz bardziej realnego zagrożenia dla obecności w przestrzeni publicznej symboli patriotyzmu i przywiązania do chrześcijaństwa, szerokie grono autorytetów – ludzi nauki, kultury i sztuki – powołało do życia Społeczny Komitet Obrony Pomnika Ks. Piotra Skargi. Komitet zainaugurował prace w rocznicę urodzin ks. Piotra Skargi – 2 lutego 2022 r. i od razu zapowiedział szereg działań w obronie pomnika. Czy widząc determinację obywateli dla ratowania obecności wartości patriotycznych w przestrzeni Krakowa, władze miasta odstąpią od kontrowersyjnych planów zmian na Placu św. Marii Magdaleny?
Przypomnijmy, że pod koniec 2021 r. krakowskie media ujawniły, iż w gabinetach urzędników wykuwa się plan przebudowy Placu św. Marii Magdaleny – jednego z najbardziej rozpoznawalnych, odwiedzanych przez setki tysięcy turystów rocznie miejsca w Krakowie. Pod hasłem “przebudowy” placu ma się kryć operacja usunięcia pomnika księdza Piotra Skargi i zastąpienia go pojedynczym drzewem. W jednym z wywiadów prezydent miasta Jacek Majchrowski przyznał, że taka opcja wchodzi w grę i że sam opowiada się za przeniesieniem pomnika w miejsce zlokalizowane na uboczu głównych traktów Starego Miasta.
Kompromitujący pomysł usunięcia pod hasłami “zazielenienia przestrzeni” pomnika księdza Piotra Skargi z placu Św. Marii Magdaleny w Krakowie postawił władze naszej dawnej stolicy w sytuacji konfliktu społecznego. Absurdalnej idei, która prawdopodobnie narodziła się w krakowskich gabinetach, przeciwstawiły się znane osoby, które niejednokrotnie udowodniły swoją miłość do Ojczyzny i stawały w obronie dorobku cywilizacji chrześcijańskiej. Dzisiaj te osoby tworzą Społeczny Komitet Obrony Pomnika Ks. Piotra Skargi, będący odpowiedzią na rozpoczętą przez krakowską lewicę próbę wywołania konfliktu społecznego.
Komitet zainaugurował swoje prace w środę 2 lutego 2022 r. Do jego składu weszli m.in. prof. dr hab. Wojciech Roszkowski, prof. dr hab. Krzysztof Ożóg, prof. dr hab. Jan Żaryn, ks. prof. dr hab. Jan Machniak (proboszcz parafii Wszystkich Świętych w Krakowie), ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz, reżyser Tomasz A. Żak, a także Witold Gadowski, Lech Makowiecki, Jan Pospieszalski, Jerzy Skoczylas.
Przewodniczący Komietu Dariusz Walusiak zapowiedział, że już w niedzielę 6 lutego 2022 r. z inicjatywy członków tego gremium zostanie odprawiona uroczysta Msza Święta o rychłą beatyfikację ks. Piotra Skargi. Eucharystia będzie sprawowana o godz. 12:30 w Kościele pw. św. apostołów Piotra i Pawła przy ul. Grodzkiej w Krakowie. Jest to świątynia, w której spoczywają doczesne szczątki księdza Piotra Skargi. Po Mszy Św. ma się odbyć publiczna modlitwa różańcowa pod pomnikiem Piotra Skargi w intencji Ojczyzny.
Więcej informacji na temat działalności Komitetu można odnaleźć na utworzonej specjalnie na tę okoliczność stronie prowadzonej przez Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi: piotrskarga.pl/komitet. Tam też zamieszczono pełny skład Komitetu.