Odbierz swój egzemplarz

Stop bluźnierstwom w Teatrze Nowym Proxima!

Trzech mężczyzn jako „Maryje”? Nazywanie Matki Bożej „Papiną McQueen” przy zastosowaniu stylizacji a la drag queen? Doskonale rozumiemy, czym jest sztuka i performance artystyczny, ale wystawiana na deskach krakowskiego teatru „Kora.Boska” to jawna prowokacja obrażająca uczucia religijne katolików! Dlatego apelujemy do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego oraz Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego, aby przestali dotować teatr, który obraża uczucia religijne katolików. Dołącz do pilnej petycji Stowarzyszenia „Polonia Christiana”!

Każdego roku, gdy tylko zbliżają się święta Bożego Narodzenia, jesteśmy świadkami wielu prowokacji wymierzonych w uczucia religijne katolików. Tym razem jednak mamy do czynienia ze szczególnie oburzającą sytuacją, bowiem od kilku tygodni ośmieszana jest sama Matka Boża. W dodatku za publiczne pieniądze!

Chodzi o spektakl „Kora. Boska” wystawiany od połowy listopada w krakowskim Nowym Teatrze Proxima. Widzowie mogą zobaczyć „sztukę”, w której Kora Jackowska postawiona jest przed groteskowym Sądem Ostatecznym. Towarzyszą jej sparodiowane przez mężczyzn: Matka Boża Częstochowska, Matka Boża Fatimska i Matka Boża z Guadalupe.

„Artyści” z Teatru Nowego Proxima obrali sobie wygodny cel ataku. Wpisują się w coraz powszechniejszą na Zachodzie modę na obrażanie i poniżanie katolików. Wyobraźmy sobie, że podobne kpiny urządzono sobie z żydów czy muzułmanów. Czy takie widowisko przeszłoby bez echa? Czy wyznawcy innych religii schowaliby głowy w piasek i udawali, że w sumie nic takiego się nie stało? Odpowiedź jest oczywista. Pytanie tylko, czy my jako katolicy pozwolimy sobie na to, do czego nie dopuściliby wyznawcy judaizmu lub Mahometa?

Apelujemy do Państwa o wyrażenie masowego sprzeciwu. W pierwszych kilkudziesięciu godzinach naszą akcę poparło ponad 6 tys. osób. Teraz chcemy uczynić nasz protest masowym i wywrzeć na organach władzy na tyle dużą presję, by odcięli tę haniebną scenę od podstawowego źródła finansowania.

„Doskonale rozumiem, że sztuka nie wszystkim musi się podobać. Często jej celem jest zaszokowanie odbiorcy i skłonienie go do jakiejś refleksji. Tym razem jednak przekroczone zostały elementarne granice przyzwoitości” – to fragment naszej społecznej petycji, którą można podpisać, klikając tutaj i przechodząc do strony akcji Stop bluźnierstwom! Wszystkie petycje trafią do biur Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego oraz Prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego.

Poprzedni post
Następny post